Lidé z Brodu a okolí měli možnost navštívit slavnostní zahájení výstavy k 50. výročí srpnové invaze do Československa. To se konalo 20. srpna ve foyer Staré radnice. Zahájení se zúčastnili i hosté, kteří společně s návštěvníky uctili památku obětí. Mimo to byla speciální pozornost věnována i dvěma významným osobnostem z historie regionu – Vladimíru Chadalíkovi, který byl velitelem vrtulníkové letky v Havlíčkově Brodě. A dále Gertrudě Sekaninové Čakrtové, která byla v srpnu 1968 poslankyní a hlasovala jako jedna ze čtyř proti dočasnému pobytu vojsk varšavské smlouvy na území Československa. Výstava vznikla na popud Josefa Musila, člena spolku rehabilitovaných vojáků.

Práce televizní skupiny na Letní žurnalistické škole Karla Havlíčka Borovského v Havlíčkově Brodě.
OBRAZEM: Budoucí žurnalisté sbírají zkušenosti v Havlíčkově Brodě

„Výstavu se pokusíme nabídnout školám pro seznámení mladších generací s tématem. A nabídneme i doprovodné slovo,“ řekla kurátorka výstavy Alena Jindrová. Výstava neobsahuje pouze události srpna 1968, ale mapuje i všeobecné informace a politické souvislosti. Fotografie poskytl archiv Muzea Vysočiny Havlíčkova Brodu. Ty dokumentují místní náladu v roce 1968. Na výstavě je mimo jiné umístěn panel se jmény obětí srpnového dění. „Souhrná publikace obětí srpnové invaze vyšla poprvé teprve minulý rok,“ dodala k informacím o výstavě Jindrová.

Výstavu pořádá Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, které spolupracuje s Vojenským spolkem rehabilitovaných AČR. Je podporovaná Městem Havlíčkovým Brodem a okrašlovacím spolkem Budoucnost. Jako doprovodný program probíhají besedy pro odbornou veřejnost. Té úterní se zúčastnil bývalý rozvědčík zpravodajské služby Miroslav Polreich a novinář Petr Brod.

Výstavu mohou zájemci navštívit do konce srpna.

Adéla Šperková