V nově zpřístupněných zámeckých prostorách přivítala televizní pracovníky majitelka zámku paní Helena Degerme a na úvod se svěřila s tím, jak zámek s manželem koupili a jak začala jeho rekonstrukce, která by měla probíhat až do roku 2020.

Během rozhovoru před kamerou s Josefem Maršálkem se pochlubila s čerstvě otevřenou stálou Expozicí historického evropského skla, zapůjčenou Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze. Její unikátnost podle Heleny Degerme spočívá mimo jiné i v tom, že většina z jedenácti set exponátů pochází z depozitářů muzea a nebyla dosud nikde vystavena.

Sám moderátor potom obdivoval například nádherný štukovaný strop největšího sálu a pozastavil se nad tím, že zámek je ve své více než šest set let dlouhé historii až nyní zpřístupněn veřejnosti.

Kameraman Bohumír Bouček stačil na pokyn produkční Světlany Tvrdíkové pořídit dostatek zajímavých záběrů zámeckých exteriérů, nadšen byl nádherným skleníkem s původní litinovou konstrukcí, všichni byli zámkem okouzleni.

Ze zámku se televizní štáb přesunul do světelského středověkého podzemí, které patří mezi další turistické zajímavosti města, a tam byl fundovaným průvodcem pracovník KyTICe – kulturního zařízení města Světlá nad Sázavou Jaroslav Vála.

Pořad Toulavá kamera speciál, věnovaný Světlé nad Sázavou, by se měl na televizních obrazovkách objevit v září letošního roku.

Jiří Víšek