Máte plný seznam úkolů, které čekají na dokončení, ale nějakým záhadným způsobem to stále nejde? Pak byste možná měli vyzkoušet metodu Zen a hotovo (ZTD). Jednoduchý a účinný systém, který lidem pomáhá vytvořit si nové návyky, vymyslel americký spisovatel Leo Babauta, který svoji metodu detailně popsal ve stejnojmenné knize Zen a hotovo.

Knihu vydalo české nakladatelství Jan Melvil Publishing a do češtiny ji přeložil Tomáš Baránek. Sto dvaceti osmi stránkovou publikaci hravě přečtete za jedno odpoledne, ale pevně věřím tomu, že se k ní opakovaně budete rádi vracet. Zen a hotovo ukazuje čtenářům na deseti jednoduchých principech, jak lze efektivně uspořádat osobní a pracovní život, včetně všech úkolů, projektů a povinností.

Všechny principy vycházejí z osvědčeného systému Getting Things Done, který vymyslel americký kouč David Allen. ZTD je přitom mnohem jednodušší a nabízí účinnější principy, které každému pomohou při překonávání životních překážek. Metodu ZTD ocení každý člověk bez rozdílu věku. Po přečtení knihy zjistíte, jak snadno můžete být během dne mnohem produktivnější a zvládnete věci dotahovat do zdárného konce.

Na knize se mi líbí především to, že nemusím za každou cenu všechny principy dodržovat. Každý si najde to, co potřebuje a hledá. Po přečtení knihy jsem si také uvědomil, že je potřeba všechny věci a úkoly dělat strukturovaně a cíleně. Není nic horšího než takzvaný multitasking, kdy chvíli například něco píšete, u toho surfujete na internetu a ještě stíháte odpovídat na e-maily a SMS zprávy.

Zen a hotovo je velmi dobře napsaná a přeložená kniha, kterou mohu jen doporučit. Všechny kapitoly jsou logicky strukturované, jasné a na jejich začátku nechybí ani zajímavý citát či myšlenka nějakého vizionáře nebo filozofa. Kniha je rozhodně vhodná také pro začátečníky a lidi, kteří o této oblasti ještě nikdy nic nečetli ani neslyšeli.