Mottem letošního ročníku veletrhu jsou Zločiny a tresty. „Zločin a trest Fjodora Dostojevského je jeden z největších světových románů. Motto je poctou velké literatuře, otevírá téma vin a odpouštění v novější i dávné historii a v mezilidských vztazích, a odkazuje na detektivky a kriminální příběhy, které zaujímají čím dál větší část knižní produkce,“ přiblížila ředitelka Podzimního knižního veletrhu Markéta Hejkalová.

Většina návštěvníků si z letošního veletrhu odnese víc knih, než za kolik zaplatí. Neznamená to, že by měli knihy krást, aby se přiblížili k mottu veletrhu, nýbrž to, že nakladatelé si pro ně letos připravili mnoho akcí a dárků. Každý, kdo si na veletrhu koupí aspoň dvě knihy, si při odchodu může vybrat dárek - jednu knihu z nakladatelství Paseka zdarma,“ vysvětlila Hejkalová. Další stovky odměn čekají na návštěvníky veletrhu při tradičním losování.

Kromě toho je každá dvoudenní vstupenka slosovatelná a spolu s ní návštěvníci získají i kupony na slevy u sedmi nakladatelů, volnou vstupenku do Muzea Vysočiny a Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě a Galerie 8smička v Humpolci.

Ceny si ale mohou odnést i samotní autoři a nakladatelé. Partneři veletrhu jim udělí ceny za nejkrásnější knihy tohoto ročníku. „Soutěž pořádá Krajská knihovna Vysočiny pod záštitou hejtmana Jiřího Běhounka, předsedou poroty je Miloš Doležal,“ sdělila Hejkalová.

Prohlídka expozice zámku v Malči je možná o víkendech.
Zámecký památník v Malči zve na novou expozici

Celkem je přihlášeno 163 vystavovatelů. „K dlouhodobým a tradičním nakladatelstvím patří Academia, Host, Argo, Moba, Munipress, Karolinum, Portál, Dauphin, Olympia, Paseka, Šulc - Švarc, Meander nebo třeba Petrkov. Letos přibylo překvapivě hodně nových vystavovatelů, jako jsou Deník N, jakost, Didaktická hra, CBS, Nemohu jinak, Leges, Usborne Books, Prostor, Naše vojsko, Beskydy, Jonathan Livingston a Bylo nebylo,“ vyjmenovala Hejkalová.

Nebude chybět ani bohatý doprovodný program, který je tradičně určen jak odborné, tak široké čtenářské veřejnosti. „Zejména knihovnické veřejnosti je určen celostátní akviziční seminář a následný nakladatelsko-knihovnický aperitiv, Čtenářské lekce z nakladatelství Meander, přednáška o využití komiksu nejen v knihovnách. Letošní novinkou je ‚odborný program pro děti‘ - Dílna malého novináře s Michaelou Veteškovou,“ lákala Hejkalová.

„Patrně nejoblíbenějším doprovodným pořadem veletrhu je přednáška profesora Martina Hilského. Ta letošní má název Shakespearovy Čechy aneb Zimní pohádka. Mnoho posluchačů jistě přiláká i přednáška Jiřího Grygara o astronomických novinkách. A mnoho dalších spisovatelek a spisovatelů,“ dodala ředitelka brodského knižního veletrhu.