Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Druhý den cvičení pokračovalo dekontaminací

Třídenní cvičení Zóna 2013 včera pokračovalo vybudováním a ukázkou práce dekontaminačního střediska. Simulovaného zásahu se zúčastnilo několik hasičských jednotek, zdravotníků se sanitními vozy, policistů i vojenský vrtulník.

27.3.2013 AKTUALIZOVÁNO 28.3.2013
SDÍLEJ:

Druhý den cvičení ZÓNA 2013 bylo nedaleko Kožichovic na Třebíčsku zřízeno dekontaminační stanoviště. Následuje měření radioaktivního záření.Foto: Deník/Libor Plíhal

Cvičení všech složek integrovaného záchranného systému začalo v úterý vyhlášením mimořádného stavu v Jaderné elektrárně Dukovany, kde došlo k prasknutí hlavního parního kolektoru. Reaktor tak museli začít prakticky okamžitě dochlazovat hasiči náhradním čerpadlem a přibližně tisíc zaměstnanců elektrárny se přesunulo do podzemních krytů. Kvůli dalším potížím, při kterých unikla nebezpečná radiace, zasednul krizový štáb Kraje Vysočina i Jihomoravského kraje. Na jejich pokyn vznikla dvě dekontaminační místa, a to u Kožichovic na Třebíčsku a v Únanově na Znojemsku.

Scénář cvičení pokračoval středeční simulovanou nehodou dvou osobních aut u Okrašovic a následnou přepravou zraněných cestujících k dekontaminaci. „Kromě očisty osob suchým způsobem je dekontaminována i technika, odmoření u vozidel probíhá mokrým způsobem. Pro takové případy disponujeme soupravou pro dekontaminaci techniky, pro zraněné osoby pak kontejnerem nouzového přežití a kontejnerem vystrojení, kde je náhradní oblečení pro dekontaminované," vysvětlila mluvčí krajských hasičů Petra Musilová s tím, že cvičného zásahu se zúčastnila bezmála stovka hasičů. Do Zóny 2013 se jich zapojilo více než dvě stě. „Cvičí také příslušníci krajského štábu i štábů obcí. Kolem nich jsou navíc lidé, kteří zajišťují servisní činnost," podotkla Musilová.

S provizorními zátarasy se mohli ve dvacetikilometrovém prostoru kolem dukovanské elektrárny setkat řidiči. „Policejní hlídky máme u dvaatřiceti zátarasů nebo regulačních míst. Zajišťujeme, aby do této zóny nikdo nevstupoval, nikdo z ní nevystupoval a aby nebyl narušen veřejný pořádek. Samozřejmě všechna opatření probíhají pouze fiktivně," upřesnila krajská mluvčí Policie ČR Dana Čírtková.

Celou situaci ze vzduchu monitoroval armádní vrtulník typu Mi-17 s posádkou ze základny dopravního letectva Praha-Kbely. „Měření úrovně radiace se provádí ve výšce sto metrů nad terénem při rychlosti letu 100 kilometrů v hodině. Přístroj IRIS měří po jedné sekundě, což je optimální pro získání uceleného obrazu radiační situace. Výhodou je rychlost, monitoring velkých a těžko přístupných ploch a ochrana posádky před radiací, a to jednak trupem vrtulníku, ale také vzdáleností od zdroje úniku," vysvětlil důstojník krajského vojenského velitelství Zdeněk Kubín.

Cvičení skončí ve čtvrtek úderem dvanácté hodiny, o průběžné hodnocení se ale u Kožichovic podělil vysočinský hejtman Jiří Běhounek. „Musím vyjádřit velké uspokojení k práci všech záchranných jednotek, jejich vzájemná spolupráce a komunikace s krizovým štábem je zatím perfektní. Po obdobném cvičení, které se uskutečnilo v roce 2008, jsme přijali opatření v oblasti informovanosti a komunikace mezi členy krizového štábu a při tomto cvičení se ukázala jako účinná," doplnil.

Autor: Kamil Černý

27.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení