VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petice: Spalovnu odmítáme

Jihlava - Dnes odpoledne bude petice proti spalovně předána na radnici jihlavskému primátorovi.

14.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Klatka Grzegorz

Už dva tisíce podpisů má petice proti spalovně, která s největší pravděpodobností vyroste v Jihlavě. Petici dnes odpoledne její iniciátor Miroslav Pernička z Antonínova Dolu předá na radnici primátorovi Jihlavy Jaroslavu Vymazalovi.

Ten je připraven ji přijmout a dál s lidmi, kteří ji podepsali, jednat. „Určitě se peticí budeme dále zabývat. Je to právo, kterého mají lidé možnost využít a takto se vyjádřit. Jsme připraveni komunikovat, budeme je s projektem seznamovat a vysvětlovat jim, že spalovna je v jejich prospěch. Uvidíme, jestli budou chtít naslouchat a o problematice diskutovat,“ řekl primátor.

Pernička začal podpisy na petici sbírat nejprve kolem svého bydliště, tedy v Antonínově Dole. Pak se ale akce rozjela dál. „Antonínův Důl je jednou z lokalit, kde by mohla spalovna stát. Říkal jsem si, že něco musím udělat. U nás to nepodepsali jen dva lidé, potom jsem petici nechal kolovat ještě v Červeném Kříži, kde odmítl pouze jeden člověk. A teď se dostala i do Jihlavy,“ popsal Pernička s tím, že i po dnešním předání petice primátorovi se k ní mohou lidé připojovat. „Chci, aby lidé věděli, že se celá věc nikde nezadrhla a že nespí,“ dodal.

Podle Vymazala však ještě není nic ohledně spalovny, tedy zařízení na energetické využívání odpadů (ZEVO), rozhodnuto. „Pořád jsme na začátku. Ale pokud se máme chovat k přírodě šetrně, musíme přijmout celý systém energetického nakládání s odpady. Jsou země, které jsou v tomto před námi, my můžeme jejich zkušeností dále využít,“ okomentoval Vymazal.

Právě Integrovaný systém nakládání s odpady Vysočina (ISNOV) doporučil jako nejlepší řešení ZEVO. Podle petice je toto rozhodnutí nesprávné.

Podle ní existují mnohem šetrnější metody, jak s odpadem nakládat. „Spalovna v Jihlavě je plánována na 150 tisíc tun ročně, tedy 50 tisíc tun zbude v podobě popele a polétavého popílku obsahujícího těžké kovy, doxiny a další vysoce toxické látky. Tyto mají nevratný dopad na životní prostředí, ale především trvalý negativní dopad na lidské zdraví,“ stojí například v petici adresované primátorovi a také hejtmanu Vysočiny Jiřímu Běhounkovi.

Petenti v ní výslovně žádají o to, aby spalovna nebyla postavena v Jihlavě, v jejích částech a ani v přilehlých obcích a aby nebylo omezováno právo občanů na účast v rozhodovacích řízení o spalovně.

Jihlava přitom v únoru uspořádala debatu s veřejností právě na téma ZEVO. Tehdy se zaplnil celý sál jihlavského kina Dukla. Ten si s vedením města a s odborníky vyměnoval názory přes tři hodiny. Debata se však Miroslavu Perničkovi nelíbila. „V kině Dukla od nich padala akorát samá pozitiva. Ale že by to něčemu mohlo škodit, to akorát padalo z obecenstva. To se mi zdá podezřelé,“ ohodnotil iniciátor petice.

Jeho názor se mu už na debatě v kině Dukla pokusil primátor vyvrátit. „Věřte mi, že nic tendenčně neděláme. Snažíme se opravdu všechno dělat transparentně a ve prospěch občanů,“ řekl tehdy Vymazal. Vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Katarína Ruschková obecenstvu v kině také připomněla, že členem pracovní skupiny ISNOVu byl i člen občanského sdružení Arnika.

Na dotaz, co by se tedy mělo v Jihlavě s opdadem dít do budoucna, když skládka v Henčově bude brzy plná, Pernička Deníku odpověděl: „Hlavní je prvence odpadů. Je to o recyklaci, o kompostování a hlavně o předcházení tvorby různých zbytečných obalů,“ uzavřel iniciátor petice.

Autor: Dana Křížková

14.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Základní škola v Golčově Jeníkově vždycky překypovala aktivitou.

Škola v Golčově Jeníkově je cool

Ema Vránová, Střížov, 6. 10. 2017, 2 710 g
9

Podívejte se na miminka z brodské porodnice a hlasujte v anketě

Kolo nezamkl a už se sním neshledal

Havlíčkův Brod - V sobotu 21. října okolo třetí hodiny odpoledne ohlásil policii 51letý muž, že mu někdo na ulici Bělohradská u jednoho z tamních obchodních řetězců odcizil ze stojanu neuzamčené horské kolo značky Author.

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

Havlíčkobrodsko – Volby do poslanecké sněmovny se uskutečnily ve 120 městech a obcích na Havlíčkobrodsku.

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení