Kdyby náměstek hejtmana pro dopravu Libor Joukl nebyl pod veřejným drobnohledem, snadno by si našel cestu, jak se vyhnout odebrání řidičského průkazu za jízdu bez registrační značky.

Existuje totiž několik triků, jak úspěšně oddalovat správní řízení, které je po roce promlčeno. Úředníci Krajského úřadu Kraje Vysočina několik takových případů řeší. Účinné je například nechat se zastupovat právníkem z exotické země. „Jde o jednotlivé případy,“ potvrdila mluvčí krajského úřadu v Jihlavě Jitka Svatošová.

Úřad například řeší už dva roky případ řidiče, který si najal advokáta z Kuvajtu. Současná legislativa totiž takový postup umožňuje a dotyčný nemusí mít ani úředně ověřený podpis plné moci.

Většinou jde o fiktivní advokáty, s nimiž úřady přesto musí komunikovat a posílat jim obsílky. Ty se pak po nějaké době vracejí jako nedoručené.

Aby bylo s kým komunikovat, určí úředníci po neúspěšných pokusech o doručení advokátovi z exotické země opatrovníka v Česku. V ten okamžik ale řidič, proti němuž je vedeno správní řízení, předloží plnou moc advokáta z jiné exotické země, s níž naše země nemá vůbec žádné diplomatické styky. Veškerá jednání jsou tak znovu na začátku a roční lhůta pomalu uplyne.

Dopravní expert: Bezzubá je i novela

„Už jsme to připomínkovali. Vhodné by bylo uzákonit, že dotyčný bude muset mít úředně ověřený podpis toho, kdo ho zastupuje. Třeba také omezit výběr advokátů na území Evropské unie, ale to by možná narazilo na jiné právo,“ navrhuje náměstek Libor Joukl.

Ten přišel o řidičský průkaz na půl roku. „Zatím jsem nepociťoval nějaký velký problém se ztrátou řidičského průkazu. Dá se to vydržet,“ poznamenal.

Trik s advokátem z exotické země využívají především profesionální řidiči, kterým hrozí ztráta zaměstnání. Podle informací Deníku dokonce u nás existují firmy, které se na podobné rady a návody specializují. „O této fintě jsem ještě neslyšel. Určitě to stojí za zamyšlení, případně za přijetí legislativní změny,“ podotkl dopravní expert a poslanec Věcí veřejných Stanislav Huml.

Řidiči hříšníci se do ledna příštího roku mohou stále vymlouvat na osobu blízkou, kdy by měla začít platit novela zákona. Podle Humla je ale novela stejně bezzubá. „Nechci o tom mluvit, abych nešířil návody, jak obejít zákon,“ vysvětlil. Mezi řidiči už vznikl nápad, že místo osoby blízké se budou vymlouvat na „osobu vzdálenou“.

Policistům nahlásí jako viníka přestupku cizince z druhého konce světa. V podstatě jde o podobnou variantu jako v případě najímání advokátů z exotických zemí ve správním řízení. Pokaždé jde o to, docílit promlčení přestupku před jeho pravomocným vyřešením.

Trik lze použít u všech přestupků včetně jízdy pod vlivem alkoholu do jednoho promile. Nad tuto hranici už jde o trestný čin, který řeší soud. Roční promlčecí lhůta ale neplatí u řidičů, kterým hrozí ztráta řidičského průkazu po vybodování.