V jihlavské zoologické zahradě začíná pravé jaro. Návštěvníci se mohou pokochat pohledem na natřásajícího se páva. V zoo totiž odstartovaly námluvy pávů korunkatých.

„Sameček páva se pomocí svých výrazných barev, rozevíráním vějíře nadocasních per a jejich třesením snaží zaujmout některou samičku ze svého harému. Je to opravdu zajímavá pestrobarevná podívaná,“ láká návštěvníky mluvčí jihlavské zoologické zahrady Kateřina Kosová.

Pávi v zahradě nemají žádnou expozici. Chodí tak po cestách přímo mezi lidmi. „A tak se může stát, že tady nyní lidé páva s roztaženým ocasem najdou uprostřed cesty, což se běžně během roku nestává,“ dodala Kosová.

V zoo se navíc od začátku roku narodilo spoustu mláďat. Jako první na svět přišli malí ježci. „Jsme v Jihlavě, takže první museli být logicky ježci,“ usmála se Kosová. Ježci ušatí mají trojčata a dvěma samičkám ježků bělobřichých se narodilo celkem pět mláďat. Africká vesnička Matongo má také své první letošní přírůstky, jsou to dvě mláďata lemurů kata. „Otcem obou mláďat je tříletý samec, který do Jihlavy přicestoval v roce 2010 ze zlínské zoo. Tento lemur jako jediný samec ve výběhu obhospodařuje všech jedenáct samiček,“ zažertovala mluvčí zoo. Březost u lemurů trvá necelých 5 měsíců, mládě se hned po narození zavěsí za srst na břiše matky, asi po čtrnácti dnech potom přesedlá na hřbet a vozí se jako na koni.

V chovné skupině kaloňů také ve vesnici Matongo je celkem 6 samců a 11 samic, k nim přibylo zatím jedno letošní mládě. „Vzhledem k tomu, že tento ohrožený druh úspěšně rozmnožuje pouze několik zoologických zahrad na světě, je každý úspěšný odchov dalším krokem k zajištění jeho trvalé existence,“ uzavřela mluvčí.