S výrazným nárůstem počtu násilných trestných činů se letos potýkají policisté na Vysočině. Statisticky vzrostl jejich počet od začátku letošního roku o čtyřiačtyřicet procent, od ledna do konce února vyšetřovala policie 130 případů a 56 z nich eviduje jako úmyslné ublížení na zdraví.

Nejagresivnější pachatelé jsou podle zjištění policie na Jihlavsku a Havlíčkobrodsku. „Jde o nejrůznější fyzická napadání a rvačky, při nichž se pachatelé chovají velice agresivně a používají hrubé násilí. Žádnou výjimkou nejsou útoky na policisty nebo exekutory,“ upozornil náměstek policejního ředitele na Vysočině Pavel Peňáz.

Bijí se i mladí

Podle šéfa kriminálky Pavla Krčála používají pachatelé hrubé násilí a nezřídka jsou mezi nimi děti či mladiství. Teprve osmnáctiletý mladík se například podílel na přepadení herny v Jihlavě na začátku března. Na začátku února pak devatenáctiletý mladík v Jihlavě mlátil pěstí do hlavy jiného člověka jen proto, aby mu mohl ukrást telefon. Napadený skončil se zlomeninou nosu a dalšími zraněními v obličeji v nemocnici.

Na Jihlavsku v loňském roce od ledna do února policisté vyšetřovali šestnáct násilných činů. V letošním roce za totéž období už jich je devětadvacet. Z toho je devět loupeží a čtyři ublížení na zdraví. Za těžké ublížení na zdraví může přitom viník dostat až deset let vězení. Tři roky pak za přečin ublížení na zdraví.

Některá fyzická napadení končí obviněním pro výtržnictví. Loni v červnu byli v Jihlavě například pravomocně odsouzeni dva výtržníci za napadení Jiřího Šlechtického. Po nevybíravém útoku na hlavu i celé tělo skončil v tratolišti krve. Milan Kanaloš dostal za napadení Šlechtického tříletý trest s podmíněným odkladem na dva roky, druhý násilník dostal roční podmínku.

Podle zástupce šéfa jihlavské kriminálky Pavla Krčála může mít přitom fatální následky pouhý úder pěstí do obličeje. Jako příklad uvádí případ z poloviny února. V Jiráskově ulici v Jihlavě se tehdy potkaly dvě skupinky mladých lidí. Aniž by se vzájemně znaly, pronesl jeden z mužů ke druhé skupince nelichotivý komentář a vzápětí dostal ránu pěstí do obličeje. Napadaný se při pádu za zem vážně zranil, zůstal v bezvědomí a skončil na jednotce intenzivní péče.

Mnohdy hraje roli alkohol, ale v některých případech jsou podle policistů důvody konfliktů malicherné. Útočník má například pocit, že se na něj někdo špatně podíval.

Sok z vedlejší vsi

Policisté si všímají i mnohdy hluboce zakořeněné rivality lidí mezi sousedními obcemi. V této souvislosti došlo v polovině února k fyzickému napadení v menší obci na Jihlavsku. Čtyřicetiletý muž dal jinému muži pěstí do obličeje v tamním obchodě. Napadený skončil v nemocnici a musel se podrobit chirurgickému zákroku.

Agresivita se objevuje i na silnicích. V lednu napadl cyklista v Jihlavě řidiče osobního auta. Po drobném střetu ukopl ve vzteku cyklista u auta zpětné zrcátko, kolo hodil na auto a fyzicky napadl řidiče. V běsnění mu zabránili až policisté.

Útokům se ale nevyhnou ani strážci zákona. Letos už jde o dva případy, zatímco loni se nestal ani jeden. Kuriózní byl případ muže, který po výslechu odmítal opustit policejní budovu. Když se ho hlídka snažila odvézt, jednoho z policistů napadl.