První setkání klubu sdružujícího ty, kdož věří, že ne všechno kolem nás lze pragmaticky zvážit a změřit, začala v Libici nad Doubravou. Počet příznivců se časem zvýšil natolik, že libický statek přestal stačit.

Podle hlavního pořadatele Milana Knoba se setkání milovníků záhad nekonají už jednou či dvakrát do roka, ale pro veliký zájem se počet akcí zvyšuje rok od roku. Letos bude takových setkání sedm. Po čarodějnickém festivalu to bude festival příznivců šamanismu.

Když spíte ve špatné zóně

Někteří účastníci setkání přiznali, že si na Vysočinu jezdí hlavně odpočinout, vyčistit si hlavu od starostí a potkat se s podobně naladěnými lidmi. Ke stálým účastníkům patří například Karel Neuvirt z Chotěboře. „Zúčastnil jsem se prvních akcí v Libici a od té doby jsem žádné setkání nevynechal. Milan Knob je můj kamarád, proto mu pomáhám i s organizací," svěřil se Karel Neuvirt, který o sobě prozradil, že je psychotronik a léčitel. Specializuje se i na vyhledávání negativních geopatogenních zón, které nám mohou zničit spánek i zdraví. Některé svoje pacienty léčí i na dálku, o pacientech a jejich potížích prý hodně napoví i datum narození.

Někteří účastníci přijeli také přednášet a podělit se s přítomnými o svoje zkušenosti. Například Marin Dobrev původem z Bulharska, v Čechách žije už několik let. Tvrdí o sobě, že je prasynovcem slepé bulharské věštkyně Vangy.

Proroctví slepé bulharské vědmy Evangelie Gušterové přezdívané Vanga vyděsilo celý svět. Proslulá jasnovidka, která předpověděla smrt princezny Diany i teroristický útok na Světové obchodní centrum 11. září, prohlásila, že v roce 2010 nás čeká třetí světová válka. Mnoha lidí se tak zmocnila panika.

Tak trochu jiný způsob života

Pavel Kobza ze Štemberka u Olouce zase přijel představit různá kyvadélka, virgule a další pomůcky čarodějnic a mágů, které sám vyrábí. Podle Milana Knoba je festival velkou možností pro setkání lidí, kteří vyznávají například alternativní způsob života, které současná ryze materiální společnost zaměřená jen na výkon a zisk neuspokojuje, nebo kteří se v životě setkali s něčím, co si neumějí vysvětlit. „U nás se mohou se svými zážitky svěřovat bez obav. Nikdo se jim nebude smát, ani je urážet. Oni vědí moc dobře, že kdyby se s něčím podobným svěřili sousedům, nebo kolegům v zaměstnání, okolí by je prohlásilo za blázny," konstatoval Knob, kterému, jak zdůraznil, právě objevování záhad a tajemna změnilo život k lepšímu. „Jsem šťastnější, mám větší radost ze života a už vím, že ne všechno kolem nás lze zvážit, změřit, ohmatat a nacpat do tabulek, tudíž se o to ani nepokouším," usmál se Knob.