Bezesporu největší úspěch, především u nejmladších návštěvníků, ale měl živý betlém Zdeňka Palduse z Podmok. Roztomilá kůzlata, cizokrajní čuníci a zvědavé lamy (kromě oslíka)  kolem narozeného Ježíška na seně asi sotva postávali, ale děti na nich mohly oči nechat a většina z nich si přála aspoň část živého zvěřince pohladit a nechat se vyfotografovat s lamou nebo oslíkem.

„Jsme stará cirkusácká rodina. Já jsem v naší generaci šestý, můj syn sedmý a vnuk v pořadí již osmý Paldus, který vyrůstal uprostřed cirkusu," prozradil pan Zdeněk.

Zvířecí cirkus na cestách

Jak upřesnil, lamy, oslík, prasátka a kůzlata, jež přivezl do Havlíčkova Brodu je jenom část velkého zvířectva, které je v současné době „ubytováno" v zimovišti v Podmokách. „Doma máme ještě opice, další lamy, kozy nebo ovce," upřesnil Zdeněk Paldus. Jeho zvířecí cirkus se vydává hlavně v létě na cesty „po vlastech českých."

V letošním roce vystupoval Paldusův zvěřinec prý také v Havlíčkově Brodě v rámci zábavního odpoledne. „nejezdíme jen po republice, ale byli jsme i v zahraničí, například ve Skandinávii. V Čechách nás pořadatelé různých kulturních akcí už znají a často nás zvou. Dětem se,všude kam přijedeme, naše zvířata moc líbí. Některé městské děti totiž dneska už ani nevědí jak vypadá živý čuník, osel nebo lama," usmál se  majitel suprzvěřince.

Jak zdůraznil, péče o zvířata zabere rodině Paldusvých většinu volného času, nemalé peníze je potřeba investovat do krmení, stejně jako do veterinárních prohlídek, ošetření a očkování.
Sobotní adventní program ale na Havlíčkovo náměstí moc návštěvníků nepřilákal, především  s ohledem na velmi špatné počasí, zimu, ledovatku a  a déšť si účinkující zasloužili velkou medaili za statečnost, trhovci byli ale hrubě nespokojení. „Návštěvníků je obecně hodně málo, většina jen okkuje, nic nekupuje, je vidět, že je krize a ještě takové počasí, obchody nestojí za nic," žehrali trhovci, snad kromě prodejce svařeného vína.

Adventní sobotu si kromě Havlíčkova Brodu zpestřili i ve Světlé nad Sázavou, kde se konaly řemeslnické trhy. Ale ani tam počasí trhovcům a návštěvníkům počasí moc nepřálo, po celé dopoledne návštěvníci světelského náměstí museli bojovat s náledím.