Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klub lidí usilujících o střízlivost pomáhá svým členům už 40 let

Havlíčkův Brod – Abstinují a mají to rádi. Už čtyřicáté výročí založení oslavil v sobotu havlíčkobrodský Klub lidí usilujících o střízlivost(Klus). Jeho hlavním cílem je pomáhat bývalým pacientům protialkoholních léčeben zvládnout závislost a úspěšně abstinovat.

17.11.2013
SDÍLEJ:

ABSTINUJÍ S RADOSTÍ. Už 40 let existence slavil v sobotu havlíčkobrodský Klub lidí usilujících o střízlivost, KLUS, který pomáhá bývalým pacientům protialkoholních léčeben celoživotně abstinovat. Diplomy za dlouhodobou abstinenci předala Arnoštka MaťováFoto: Foto:Deník/Štěpánka Saadouni

Místo piva byly na stole půllitry s kofolou, místo skleniček vína čaj a káva, ale všude vládla dobrá nálada a srdečnost. Tak slaví abstinenti. Všechno začíná pomalu a nenápadně, už toho bylo dost, naše loď  dobrý kurz má. Slovy této klubové hymny slíbili „Klusáci" sobě a svým blízkým: „Opilé nás už nedostanou."

Závislost si oběti nevybírá

Havlíčkobrodský Klus byl založen  v listopadu roku 1973. U jeho zrodu stál lékař Vladimír Kysylka. Na první schůzku přišli dva lidé. Dnes má Klus 44 členů, patří k nejlepším  v republice. Dobrou duší klubu je psycholožka Eva Holendová, doktora Kysylku vystřídala jeho dcera.

Závislost si nevybírá. V havlíčkobrodském Klusu se scházejí jak lidé manuálně pracující, tak ženy v domácnosti i osoby s vysokoškolským vzděláním. Jejich osudy jsou pestré a zajímavé. Spojuje ale jeden velký cíl, uspěšně abstinovat.
„Už v Želivu na léčení jsem věděl, že chci být členem Klusu," zdůraznil pan Ladislav, který abstinuje už víc než 10 let. Pan Vladimír z Humpolce společně s výročím Klusu oslavil svoje kulaté narozeniny.  Jak prozradil, začal s léčbou v Jihlavě. Prošel  si i fází, kdy měl dojem, že on, přesto že je alkoholik, žádnou léčbu ani terapii nepotřebuje. Nakonec vstoupil do řad Klusu a jak zdůraznil, je za to vděčný.

Léčebnou život nekončí

Například Zdeněk Baloun z Havlíčkova Brodu vydržel bez pití skoro čtvrt stoleí a věří, že to tak bude nadosmrti. „ Moje cesta k léčbě byla klikatá. Na začátku jsem se chtěl v léčebně takříkajíc zašít  před problémy, ale léčba mi změnila život," zdůraznil Zdeněk, který v současné době pracuje jako dobrovolník a  terapeut.

Chce usnadnit život těm, kteří se stejně jako on potýkají se závislostí. Navíc pomáhal založit klubový časopis , vede o každém setkání Klusu pečlivé záznamy do kroniky, točí je na video a zveřejňuje je na webových stránkách Klusu. Že pobyt v léčebně pro alkoholově závislé neznamená hanbu a pád na dno, je důkazem  Dana Křemenáková, která po léčbě vystudovala vysokou školu, pracuje jako psychoterapeut. Společně s manželem úspěšně abstinují a pořádají rekondiční pobyty pro bývalé pacienty léčeben a jejich rodiny.

Havlíčkobrodskému Klusu přijeli přát členové protialkoholních klubů z celé republiky. Čestným hostem byla bezesporu zdravotní sestra Arnoštka Maťová, celoživotní družka legendárního  doktora Jaroslava Skály, který jako jeden z prvních zavedl v tehdejším Československu moderní metody léčby alkoholově závislých.
„Abstinuji víc než 30 let. K abstinenci jsem přivedla i doktora Skálu, protože jsem se rozhodla, že budeme solidární s našimi pacienty. Když je chceme přesvědčit aby přestali pít, nesmíme být pokrytci," zdůraznila paní Arnoštka.

Autor: Štěpánka Saadouni

17.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení