Než zasednou před maturitní komisi, musejí mít v malíčku řadu klasiků české i světové literatury. Není proto divu, že povinná školní četba je v těchto měsících v knihovnách na Pelhřimovsku velice žádaným zbožím.

„Zájem o povinnou četbu je nyní větší než v průběhu roku,“ potvrdila vedoucí Městské knihovny v Pelhřimově Iva Rajdlová s tím, že školní četbě patří v knihovních statistikách nejpůjčovanějších titulů vždy přední příčky.

Knihy maturanti málokdy dostanou hned. Většina „klasiků“ je totiž  rozpůjčovaných, a i když knihovna má každou knihu po více výtiscích, studenti si musejí nechat udělat rezervaci a počkat, až se titul vrátí.  Jak Rajdlová prozradila, průměrná čekací doba na knihy povinné četby v Pelhřimově představuje čtrnáct dní.

„Studenti jsou k sobě většinou navzájem ohleduplní a snaží se knihu co nejrychleji přečíst a vrátit. A to nejen proto, že na ni čekají další lidé, ale i z toho důvodu, že je samotné tlačí čas,“ dodala Iva Rajdlová. A o jaké autory mají maturanti největší zájem? Ve všech knihovnách, které jsme oslovili, se vesměs opakují ta samá jména – Čapek, Němcová, Shakespeare či Hemingway.

Velká poptávka po povinné četbě je i v humpolecké knihovně. I tam jsou nejžádanější knihy rozebrané a maturanti se tak musejí řadit do pomyslných rezervačních front. „Nabádáme studenty, aby se čtením neotáleli a knihu včas vrátili, aby se dostalo na všechny zájemce,“ sdělila vedoucí Městské knihovny v Humpolci Ludmila Trnková.

V klidu a bez stresu

Ta vzápětí dodala, že kromě studentů, kteří povinnou četbu „louskají“ na poslední chvíli, do knihovny chodí i tací, kteří si četbu chtějí odbýt v klidu a bez stresu.

„Před letními prázdninami tu vždy míváme pilné studenty se seznamem knih, kteří si povinnou četbu půjčují s předstihem a věnují se jí přes prázdniny,“ upozornila Trnková. 

Sháňku po povinné četbě, byť v menší míře, zaznamenávají i v knihovnách ve městech, kde nesídlí žádná střední škola. Například v Počátkách podle tamní knihovnice Pavly Kolářové se zájemci o školní četbu objevují nárazově.

„Dlouhou dobu žádný student nepřijde a pak se mi jich tu objeví pět a všichni chtějí stejnou knihu,“ popsala Kolářová.

Podle ní studenti knihy v první řadě shánějí ve městě, kde studují, a pokud se k ní nedostanou, teprve pak se obracejí na knihovnu v místě svého bydliště.