První z nich potěší děti i dospělé už v předvečer začínajícího adventu. V sobotu 26. listopadu se rozzáří stro- my v Křižanově, v Bystřici nad Pernštejnem nebo třeba v Novém Městě na Moravě. „Novoměstský strom se rozsvítí v 16.30 hodin. Nejprve ale ke shromážděným promluví evangelický farář a starosta města, o hudební doprovod se postarají mladí muzikanti. Samotné rozsvěcení všichni společně odpočítáme. A lidé se mohou těšit i na překvapení pozdravení zdaleka. Víc ale zatím nemůžu prozradit," uvedl ředitel Novoměstských kulturních zařízení Daniel Šimek.

Bystřice nad Pernštejnem ožije adventem také už v sobotu ráno. Úderem deváté hodiny se otevřou dveře městského muzea a zručné pekařky a pekaři mohou začít nosit své výrobky do tradiční soutěže Bystřická vánočka 2016. „Registrace potrvá až do 11 hodin, poté se budou vánočky hodnotit a výsledky vyhlásíme odpoledne. Vánoční koledování na Masarykově náměstí potrvá po celý den, čeká nás vystoupení dětí, řemeslné dílny i Ježíškova pošta. Strom rozsvítíme v 17 hodin," sdělil bystřický starosta Karel Pačiska.

V neděli od čtyř hodin odpoledne budou vítat příchod adventu na žďárském náměstí Republiky. Stromeček před Starou radnicí se rozsvítí přibližně v 16.45 hodin. Připraveny jsou i dvě novinky. „Děti si budou moci vypustit balonek s dopisem pro Ježíška," informovala mluvčí žďárské radnice Nikola Adlerová.

Premiéry se při zahájení adventu dočká i nová polní kuchyně, kterou žďárská radnice zdarma získala z nepotřebných armádních zásob. „Byla už předem zprovozněna a vyzkoušena, a při akci se v ní bude vařit čaj," řekl starosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil.

Vánoční strom ve Velkém Meziříčí se také rozsvítí v neděli v 16.45 hodin. „A hned poté bude v kině následovat filmové představení pro děti," informoval ředitel velkomeziříčského Jupiter clubu Milan Dufek.

Kromě měst se na zahájení adventu chystají i v menších obcích. Kadov vsadil na oblíbený vánoční jarmark. „Uskuteční se v budově bývalé školy od 13 hodin. Součástí bude i vánoční dílnička. Jarmark potrvá do 16 hodin a poté se přesuneme na náves, kde společně slavnostně rozsvítíme vánoční stromek," vyjádřil se starosta Kadova Jiří Lausch.

Kde také přivítají advent na Žďársku

Bystřice nad Pernštejnem, sobota 26. 11., Masarykovo náměstí od 8 hod.

Nové Město na Moravě, sobota 26. 11., Vratislavovo náměstí od 16.30 hod.

Křižanov, sobota 26. 11., od 16.15 hod. mše v kostele sv. Václava, 17 hod. zahájení adventu na náměstí

Žďár nad Sázavou neděle 27. 11., náměstí Republiky od 16 hod.

Velké Meziříčí, neděle 27. 11., Náměstí od 16.45 hod.

Velká Bíteš, neděle 27. 11., Masarykovo náměstí od 17 hod.

Jimramov, neděle 27. 11., od 16.45 hod., park před radnicí

Kadov, neděle 27. 11., vánoční jarmark v bývalé škole od 13 hod., rozsvícení stromu na návsi od 16.15 hod.

Nové Veselí, neděle 27. 11. od 16 hod. v parku