Právě v sobotu začínala kampaň Ukliďme svět, ukliďme Česko a na třicet dospělých i dětí v Kamenici nad Lipou patřilo k prvním, kteří na výzvu zareagovali smysluplným skutkem. „Podařilo se nám vyčistit kus lesa, mělo to smysl udělat si na dnešní odpoledne na brigádu čas,“ říkal Vojta Šmol, student a jeden z brigádníků.

V Kamenici se pod heslem Ukliďme svět, ukliďme Česko uklízelo podruhé. Předloni se parta lidí sešla na výzvu radniční komise pro volný čas tak nějak na zkoušku. „Měli jsme trochu obavy, kolik se nás letos sejde, ale počet dobrovolníků se proti loňsku zdvojnásobil. Hodně pomohla výzva na Facebooku, zvali jsme prostřednictvím letáků, oslovili jsme i děti v kamenické základní škole,“ popsala svolávání dobrovolníků hlavní organizátorka sobotního uklízení okrajových lokalit města Petra Čábelková.

Početná skupina se rozdělila na dvě party, jedna, stejně jako loni, uklidila okolí říčky Kamenice, která teče v sousedství zámku a zámecké zahrady a město opouští směrem na jih poblíž výpadovky na Žirovnici.

Druhá skupina se vydala do lesoparků Melíšek a Hamerky. „Okolí říčky vypadalo stejně jako loni. Zase jsme tam nacházeli plastové i skleněné láhve, nejrůznější obaly a plechovky. A navíc jsme odstranili jednu starší černou skládku,“ ohlížela se za více než dvěma hodinami práce Petra Čábelková.

Smysl podle ní mělo ale i to, že se parta dobrovolníků zdvojnásobila. „Přišly další děti, ale přidali se i dospělí, což nám udělalo pochopitelně radost,“ dodala kamenická organizátorka.

Do kampaně Ukliďme svět, ukliďme Česko se přihlásilo znovu také centrum Lada z Pacova, které pracuje s mentálně postiženými. „Stejně jako loni půjdeme uklízet zákoutí poblíž vlakového nádraží u nás v Pacově. Odhaduji, že v pondělí 10. dubna, na kdy jsme akci připravili, přijde kolem deseti klientů centra,“ informoval pacovský organizátor úklidu Rostislav Horek.

Uklízet, a to 14. dubna, se chystají ještě dobrovolníci v Ústrašíně, tím bude zapojení Pelhřimovska do akce Ukliďme svět, ukliďme Česko vyčerpáno.

V pondělí 10. dubna startuje v regionu další úklidová kampaň, jíž je akce Čistá Vysočina.