Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Alzheimer centrum v Proseči přivítá první klienty na podzim

Proseč u Pošné – Osmnáct nových pokojů s třiatřiceti lůžky právě vzniká v areálu Domova důchodců v Proseči u Pošné na Pacovsku.

21.4.2015
SDÍLEJ:

Nový přízemní pavilon Domova důchodců v Proseči 
u Pošné právě vzniká . Práce pokračují podle harmonogramu. Foto: Deník/Alexandra Knapová

Stavba nového pavilonu, určeného především pro klienty s Alzheimerovou chorobou, vyjde na třiaosmdesát milionů korun.

Práce by měly být dokončeny letos v červenci s tím, že poté bude následovat propojení se stávající budovou a se stavbou nového výtahu. Kompletně by tedy vše mělo být hotové v listopadu.

„Práce probíhají přesně tak, jak mají. Časový harmonogram bude dodržen. Pro mě osobně je realizace stavby naplněním dlouhodobého úsilí a práce celého kolektivu. V roce 2002 jsme se začali zabývat prací s klienty s Alzheimerovou chorobou a o tři roky poději jsme začali usilovat o nový pavilon a sen se nyní stává skutečností," řekl ředitel domova důchodců Jiří Hormandl. Ten zároveň dodal, že pořadník žadatelů o domov se zvláštním režimem, to znamená pro klienty trpící jakoukoliv demencí, převážně Alzheimerova typu, mají již nyní naplněný. „Aktuálně máme okolo dvaceti žádostí," dodal ředitel.

Vzpomínkové trasy

Přístavba nového plně bezbariérového pavilonu nepředstavuje rozšíření kapacity domova, ale má rozvolnit obsazenost současných zcela zaplněných pokojů v domově. „Navíc tam vznikne nová jídelna a dvě vzpomínkové trasy s originálními retro prvky, které mají pomoci seniorům se vzpomínáním," uvedl krajský radní pro oblast sociálních věcí Petr Krčál.

Vzpomínkové trasy budou dvě – venkovní a vnitřní. Ta vnitřní bude vybavena lavicemi a originálními paměťovými prvky, jako jsou telefonní budky nebo starší autobusové zastávky, tedy předměty, které budou klientům připomínat dětství a mládí.

„Je to o tom, že chceme, aby trasy u klientů vyvolávaly vzpomínky na běžný prostor. Ve venkovní trase budou instalovány věci jako sezení s krbem, malé jezírko, bude tam složená hranice dřeva, turistický rozcestník, chybět nebudou ani boží muka. Zkrátka se bude jednat 
o charakter běžného venkovského života, který bude u lidí vyvolávat vzpomínky, jednotlivé střípky z jejich života," popsal Jiří Hormandl 
s tím, že stejně pečlivě byly vybírány použité barvy pro výmalbu interiérů, tak aby pomohly snazší orientaci seniorů v prostoru a rozeznání jednotlivých pokojů.

„Jde o projekt zaměřený na vyvolávání vzpomínek, který byl inspirován zahraničními zkušenostmi. Zařízení tak pomáhá lidem vybavovat si vzpomínky na dřívější život a tím se orientovat ve skutečném světě, který je v současné době obklopuje," vysvětlil Petr Krčál.

Nový přízemní pavilon 
v prosečském domově je zasazen do svahu zámeckého parku. „Konstrukční řešení přístavby vychází z památkově vstřícného řešení nového objektu situovaného do těsného sousedství hlavní budovy – zámku. Bylo třeba stavět tak, aby nebyly narušeny pohledy na stávající objekt zámku a nevytvořila se žádná nová dominanta," informoval náměstek hejtmana Libor Joukl.

Kraj Vysočina, jako zřizovatel domova důchodců, proto zvolil podzemní objekt se zatravněnou střechou a jedinou jižní fasádou, za kterou jsou také situovány pokoje klientů s přímými individuálními přístupy do zahrady. „Až bude stavba plně dokončena, uvolní se prostory v zámku, kde vznikne hlavně pro cílovou skupinu zdravotně postižených větší komfort, který v podstatě nikde jinde v kraji není," konstatoval ředitel domova důchodců Hormandl s tím, že nových pracovních míst novou stavbou až tolik nevznikne, protože někteří současní zaměstnanci i klienti se budou přesouvat do nových prostor.

V Proseči provozují i domov pro osoby se zdravotním postižením, které ztratily schopnost pohybu či další schopnosti kvůli úrazu, autonehodě nebo závažnému onemocnění.

Autor: Alexandra Knapová

21.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení