Pokud máte košík na houby postavený v rohu komory, ještě ho tam chvíli nechte. Podle mykologů totiž houby na nezačnou růst dřív než za tři týdny. A to i přesto, že konečně zapršelo.

„Jenže pršelo do suchého lesa, a to znamená, že když o víkendu vyrazí lidé na houby, nenajdou nic. Růžovky začnou po takovém suchu a dešti růst nejdříve za čtrnáct dnů. Hříbky potřebují tak měsíc, aktuálně se hub určitě nedočkáme. Budou nejdříve v polovině září," vyjádřil se předseda mykologického klubu Jihlava Jiří Burel.

Vytrvalejší deštík je pro houby lepší

Podle něj je pro houby lepší, když prší méně a vytrvale, než když jsou přívalové deště. „Nejlepší by byl déšť a teplota mezi patnácti až dvaceti stupni. Pak se přidají ranní rosy a mlhy, což houbám dost pomůže. V roce 2003 bylo podobné sucho jako letos, pršelo až v září, a houby nevyrostly vůbec. A to se může stát i teď, za čtrnáct dní ale budeme moudřejší," dodal Burel.

To, že houby na Jihlavsku nerostou, potvrzuje náruživý houbař Jaroslav Mikulášek. „Byl jsem se o víkendu projít v lese, na oblíbené místečko, kde houby rostou, kde přesně ale samozřejmě jako správný houbař neprozradím. Šel jsem tam jen tak, kdyby náhodou, a opravdu nic. Docela mě to mrzí, na houby chodím rád, ale co se dá dělat, zkusím to tedy zase za čtrnáct dní, snad budu mít větší štěstí," řekl Mikulášek.

Jako první se objeví houby podeštné

Podle mykologa Burela by se jako první houby za čtrnáct dnů měly objevit takzvané houby podeštné. „Jsou to houby čepičatky, pýchavky, hnojníky nebo slzečníky. Nějaké první špičky hub, které lidi znají, by se měly objevit během pěti až sedmi dnů. Co se týče hřibů, tak ty se objeví až za takový měsíc. To jsou houby, co mají méně vody, a vyžadují delší růst," vyjádřil se Jiří Burel.

V Jihlavě každý rok funguje mykologická poradna, kam se svými úlovky přichází desítky lidí, letos ji ale mykologové kvůli počasí a nedostatku hub zrušili. „Poradna je zrušená do odvolání, uvidíme, jak porostou podeštné houby a muchomůrky, do čtrnácti dnů bude možná fungovat," informoval jihlavský mykolog. V ohrožení je také Velká výstava hub, plánovaná na 11. až 13. září v Jihlavě. Definitivní rozhodnutí o tom, jestli výstava bude, mykologové zveřejní na konci týdne.