„V první etapě průzkumu došlo k nalezení základů domu, který tam kdysi dávno stával, a tento nález si vyžádá další výzkum," informoval místostarosta Žďáru nad Sázavou Josef Klement.

Z prvních sond, které archeologové ve spodní části náměstí provedli, je zřejmé, že se pod úrovní terénu mohou skrývat různé historické zajímavosti.

„Ze zjišťovacího průzkumu už víme, že je tam více než metr kulturního souvrství několik úrovní historických i současných pochozích dlažeb. Byly objeveny zbytky keramiky a také zdiva, převážně ze 16. století, tedy z doby hlavního rozvoje města," uvedl Pavel Hušták, archeolog a ředitel společnosti Pueblo, která výzkum na náměstí Republiky provede.

Žďárskou radnici výzkum vyjde na necelých devět set tisíc korun bez daně, přičemž vedení města doufá, že tyto práce rekonstrukci náměstí příliš nezdrží. „Věříme, že výzkum bude ukončen začátkem června, a pak už přijde na řadu předání staveniště, rekonstrukce inženýrských sítí a následně i povrchů náměstí," podotkl Klement.

Archeologové s hlavními výzkumy hodlají začít ve druhé polovině května. „Nejdříve dojde k odstranění současných povrchů, hlavní práce by podle předpokladu začaly ve druhé půli května," přiblížil Pavel Hušták.

Jak dlouho bude archeologický průzkum trvat, se dá zatím jenom odhadovat. „Představu o náročnosti už máme, ve zhruba dvanácti lidech by měl výzkum trvat dvacet dní. Jestli objevíme unikáty ze středověkého vývoje města, jako tomu bylo v horní části náměstí, v této chvíli není možné předvídat," dodal Hušták.

Žďárská radnice má na rekonstrukci zbytku náměstí v rozpočtu vyčleněných dvanáct milionů korun. „Vejít" by se do této částky měla, a to i přes navýšení ceny na archeologický výzkum.

Aktuálně probíhá výběrové řízení na zhotovitele stavby, tento týden se uskuteční druhé kolo. Součástí řízení je i kritérium týkající se termínu práce by neměly trvat déle než pětašedesát dnů.

Zbytek náměstí se přestavbou stylově sladí s horní částí, kromě rozšíření a předláždění chodníků bude například upravena opěrná zeď či vysazena nová zeleň mezi silnicí a náměstím.

Ve zrekonstruované části náměstí najde svoje místo také drátěná plastika muže se síťovkou od Jiřího Plieštika a informační deska, která bude odkazovat na tradici síťování ve Žďáře. Ta je spojena s osobou Vavřína Krčila (1895 až 1968), který ve Městě Žďáře ve 20. letech minulého století vynalezl oblíbenou tašku-síťovku. Krčil síťovky různých typů vyvážel do celého světa. Svůj vynález si však nenechal mezinárodně patentovat, takže za nějakou dobu se síťovky začaly vyrábět i v zahraničí.

Žďárská radnice uvažuje i o další připomínce síťování ve městě. „Zvažujeme použití síťovky jako reklamního předmětu města," podotkl starosta Žďáru Zdeněk Navrátil.