Druhá etapa opravy kanalizace v centru Třebíče, při níž se práce přesunuly do Jihlavské brány, měla podle předpokladů skončit poslední prázdninový den. Konec uzavírky v těchto místech měl umožnit od začátku školního roku návrat autobusů městské dopravy zpět na Karlovo náměstí. Vše se ovšem minimálně o dva týdny pozdrží.

„Jsme závislí na postupujících pracích. Naše informace jsou nyní takové, že zhotovitel si požádá o prodloužení uzavírky Jihlavské brány o čtrnáct dnů," řekl vedoucí odboru dopravy na Městském úřadě v Třebíči Aleš Kratina.

Investorem akce je Svazek obcí Vodovody a kanalizace Třebíč. „Zažádali jsme o prodloužení kvůli rozšířené rekonstrukci vodovodu, která tam vznikla v průběhu stavby na doporučení, protože byl v havarijním stavu," vysvětlil tajemník svazku Karel Nedvědický.

Neplánovaná akce tak prodlouží uzavírku nejméně o dva týdny. „Byly tam i problémy s napojováním objektů. Našlo se tam třiatřicet odboček na kanalizaci, což podle toho, jak je Jihlavská brána krátká, neodpovídá. Museli jsme tedy udělat i průzkum, které jsou funkční," dodal Nedvědický.

Jeden vjezd

Vjezd na Karlovo náměstí tak bude i nadále možný pouze Jejkovskou branou. „Organizace dopravy zůstane na začátku září stejná, jako je tomu doposud. To znamená jednosměrný objezd Karlova náměstí a zajištění dvou výjezdů," popsal vedoucí odboru dopravy.

Pokud vše půjde podle těchto nových předpokladů, hlavní přestupní uzel městské autobusové dopravy by se na Karlovo náměstí mohl vrátit v polovině září.

„Počítáme s tím, že po těchto čtrnácti dnech nastane stav, který měl být již 1. září. Na náměstí se vrátí městská doprava. Bude jezdit v režimu, který jsme avizovali. To znamená, že směr od Jihlavské brány k Jejkovské bráně bude realizován po horní straně náměstí," popsal Kratina.

Kvůli autobusům se na horní straně náměstí opraví také část vozovky. „Před zahájením provozu městské dopravy po horní straně náměstí musíme nechat předláždit část vozovky před Malovaným domem, kde jsou nerovnosti a nízkopodlažní autobusy by měly problém. To by se mělo stihnout během čtyř dnů," informoval Kratina.

Časový harmonogram rekonstrukce kanalizace se nedařilo dodržet již při první etapě, která měla skončit v polovině prázdnin. „Důvodem prodloužení dopravního omezení je ztížené a komplikované čištění kanalizace, kde je značné množství sedimentu, místy až padesát centimetrů nánosu, který se při čištění splavuje do již vyčištěného sběrače," vysvětlovala tehdy mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

Třetí etapa, která začne v září, se bude týkat severozápadní části Karlova náměstí. Skončit by měla v půli října. Celá rekonstrukce by měla trvat do poloviny listopadu.