Téměř šedesát nejrůznějších Betlémů se sešlo v jediné místnosti na Obecním úřadě v Pyšelu. Přinesli je tam místní lidé, aby je vystavili a určili ten nejkrásnější. Každý z nich navíc nabídl svůj příběh.

Na šestém místě skončil látkový Betlém, který vyrobili žáci pyšelské základní školy. Těsně před ním se umístily perníkové jesličky. Čtvrtý byl Betlém od dětí, které navštěvují hodiny náboženství. „Vytvořily ho z polystyrénových zvonečků a kuliček," podotkla starostka obce Martina Brestovská. „Vlastně dopředu nevěděly, že staví Betlém. Děti si původně vyráběly biblické postavy a až z nich pak drobnou úpravou vznikaly betlémské postavičky," doplnila.

Tak například pastýři, kteří se přišli poklonit narozenému Ježíškovi, byli ještě několik dní před výstavou bratry Kainem a Ábelem. Jediné ovečky zůstaly tím, čím byly.

Betlém od kněze

Také Betlém z místní mateřinky sklidil úspěch. Hlasování všech návštěvníků mu vyneslo třetí místo. Děti jej vyrobily z papírových ruliček. Na prvních dvou místech skončily klasické Betlémy.

„Druhý byl ručně vyřezávaný od Dvořáků, který vyhráli loni na plesu. S 85 hlasy pak zvítězil Betlém manželů Fučíkových. Je to tradiční staročeské dílo, které vyráběl před 40 lety jejich syn Zdeněk. Bylo mu tehdy jedenáct roků, později se vyučil truhlářem a dnes je knězem v Protivanově," líčila Brestovská.

Vánoční atmosféru ještě více podnítily děti svým divadelním a hudebním vystoupením. Pod připraveným stromem sehrály živý Betlém, a to před pohledy několika desítek lidí. „Osobně jsem z toho nadšená, kolik občanů přišlo. Vždyť když už prožíváme svátky všichni, tak proč ne taky trochu společně? Bylo to moc hezké," pochvalovala si pyšelská starostka.

Vedle 58 vystavených Betlémů došlo i na odhalení jednoho v životní velikosti. „Vyřezal ho jeden místní šikovný a ochotný člověk a naše mládež ho pak namalovala. To na tom bylo asi nejkrásnější, že puberťáci si našli čas a dali ruku k dílu. Toho si nesmírně vážím a myslím, že to oceňovali hlavně ti starší občané, kteří nemusí mít tu naši občas zlobivou mládež příliš v oblibě," poznamenala Brestovská.