Blízko svému blahoslavení jsou díky ctnostnému životu a mučednické smrti v dobách komunismu Jan Bula, rodák z Lukova, a také kněz z farnosti Rokytnice nad Rokytnou, a Václav Drbola, farář z Babic. Brněnské biskupství už jejich spisy uzavřelo a odesílá je do Vatikánu, který bude mít v řízení konečné slovo.

Kromě toho se otevírá možnost dalšího blahoslaveného, který má spojitost s Třebíčskem. Už ředu let se v tomto smyslu hovoří o bývalém biskupovi Českobudějovické die-céze Josefu Hlouchovi, který se v roce 1902 narodil v Lipníku. „U něj nejde přímo o mučednickou smrt, ale o věrnost v církvi v dobách komunismu, kterou osvědčil i při pobytu v internaci," popsal farář z Rokytnice nad Rokytnou Jiří Hlouch, jež případ sleduje.

Přimlouvá se současný biskup

O blahoslavení bývalého biskupa se před časem vyjadřoval také současný pomocný biskup v Českých Budějovicích Pavel Posád, který pochází také z Třebíčska, konkrétně z Budkova. „Mučedník je svědek víry, který bohužel často za své svědectví platí gilotinou, oběšením, nebo po dlouhá desetiletí kapku po kapce prolévanou krví. A biskup Hlouch prožil toho utrpení hodně," řekl Pavel Posád.

Odkázal tím na fakt, že Josef Hlouch byl od května 1950 internován komunistickým režimem, šikanován a za své protitotalitní názory musel snášet vydírání a vyčerpávající výslechy. Beatifikační proces, který má v písemnostech shrnout jeho život, započal oficiální letos na podzim, kdy jej schválili současní biskupové. Lze očekávat, že shromažďování spisu potrvá několik let. Poté by mohl zamířit do Vatikánu.