Aktuálně je přibližně tři týdny po aplikaci léku. Jeho původně vážný zdravotní stav se výrazně zlepšil. „Když jsem dostal covid, měl jsem strach. Teď se cítím dobře, budu asi propuštěný domů a čekat na další léčbu,“ řekl Kadlec.

Unikátní způsob léčby léčení od začátku roku aplikovali dohromady u osmadvaceti pacientů ze skupiny velmi závažných onemocnění krve nebo mízních uzlin. U nich problém řeší až transplantace kostní dřeně. Tito pacienti jsou kvůli závažně snížené obranyschopnosti běžně ohrožení jakoukoliv infekcí. Koronavirus je napadá několikanásobně výrazněji.

Preparát je kombinací remdesiviru a rekonvalescentní plasmy a brání rozvoji choroby a nemocné ochrání.
Nejtěžší případy se uzdravily. V brněnské nemocnici zabírá nový lék na covid

Pacienti mají sníženou obranyschopnost z několika důvodů. „K jejímu snížení přispívá nejen jejich vlastní choroba, ale často i protinádorová léčba, která je mnohdy velmi intenzivní a neumožní pacientům vytvoření imunitní odpovědi ani protilátek," vysvětlil přednosta hematologicko-onkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno Jiří Mayer.

U všech osmadvaceti hematologických pacientů léčených na tamní klinice zvolený postup zabral. Některé lékaři z koronaviru už zcela vyléčili, jiní se stále léčí, ale jejich zdravotní stav se výrazně zlepšil. To je i případ Kadlece, kterého několik měsíců po plánovaném propuštění z nemocnice čeká transplantace kostní dřeně. „Má být zřejmě v květnu," zmínil.

Hubnul, protože neměl chuť k jídlu

Po dobu, kdy byl Kadlecův zdravotní stav i kvůli koronaviru vážný, výrazně hubnul, protože měl nechuť k jídlu a nemohl vůbec jíst. Zároveň trpěl také bolestmi a byl natolik oslabený, že nemohl skoro ani chodit. „Po podání léku se můj stav začal pomalu lepšit. Začala se mi vracet síla i chuť jídla," nastínil Kadlec.

Podle Mayera je důležité včasné podání preparátu hematologickým pacientům. Na rozvoj koronaviru v jejich těle nečekají a snaží se ho aplikovat co nejdřív poté, co se k nim na kliniku lidé dostanou.

Karty Bezrákosky. Tým z Katedry pedagogiky brněnské Masarykovy univerzity připravil zajímavou pomůcku pro výuku - karty pomáhající zajistit kázeň. Pokřtili ji online 4. března.
Novinka z Brna Bezrákosky: s kázní ve třídě mají pomoci učitelům karty

Remdesivir podávají pacientům pět dnů, případně ho mohou prodloužit maximálně na deset dnů. Plazmu aplikují jednorázově. „Pokud mají pacienti hluboký deficit vlastních protilátek a jsou téměř bez imunity, podání plazmy můžeme kdykoliv opakovat," uvedl Mayer.
Efekt bývá po podání léku viditelný přibližně za týden. Pacientům například klesne teplota nebo jim zmizí kašel.

Případy, kdy měla infekce koronaviru u pacientů těžký průběh a oni zemřeli, na tamní klinice lékaři před spuštěním průlomové léčby zažili. Z osmadvaceti pacientů s podaným lékem však nikdo na progresi koronavirové infekce nezemřel. „Byli to nemocní se skutečně závažnými hemato-onkologickými stavy, s rozvinutou chorobou, před zahájením intenzivní onkologické léčby, během ní, ale i před transplantací kostní dřeně nebo po ní. Jednalo se o pacienty s leukémiemi, lymfomy, mnohočetným myelomem. Evidujeme i případy, kdy měli někteří dokonce dvě různé nádorové choroby," vyjmenoval Mayer.

Několik týdnů stále s covidem

Koronavirus může mít u hematologických pacientů velmi atypický příběh s dlouhodobým trváním. Třeba Kadlec se s ním léčil v novoměstské nemocnici několik týdnů a stále se ho nemohl zbavit, nakonec skončil v bohunickém zařízení.

Plazmu lékaři odebírají dobrovolným dárcům po prodělaném onemocnění Covid-19. „Podstoupí speciální zpracování na Tkáňovém a transfuzním oddělení nemocnice. Plazma je obecně léty prověřeným léčivým přípravkem, který se používá i v řadě jiných indikací. V tomto případě je potřeba, aby obsahovala vysokou koncentraci takzvaných virus neutralizující protilátek," sdělila mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá.

Další dva pozitivní vzorky na jihoafrickou mutaci odhalily v pátek Laboratoře Elisabeth Pharmacon. Ilustrační foto.
Další případy jihoafrické mutace covidu v Brně: Pochází z okolí školky

Zvolená kombinovaná metoda pro léčbu závažně nemocných hematologických pacientů je unikátní na české i zahraniční poměry. „Nemám aktuální informace, jestli někdo takto programově jako my volí dvojkombinaci, navíc s časným podáním, systematicky u všech závažně ohrožených pacientů. Myslím si ale, že osmadvacet pacientů, kteří buď zvládli covid, nebo byl u nich přibrzděn natolik, že jsme mohli pokračovat v protinádorové terapii, je něco, nad čím rozhodně nelze jen pokrčit rameny, že je to náhoda," poznamenal Mayer.

Podrobnosti k průlomové léčbě plánují brněnští lékaři prezentovat v zahraničních časopisech. Kombinace použití remdesiviru a plazmy se může v budoucnu rozšířit i do jiných nemocnic.