„Konkurence v celonárodním kole soutěže Historické město roku 2017 bude veliká. Z vítězství v krajském kole máme obrovskou radost,“ radovala se starostka Brtnice Miroslava Švaříčková. Do celonárodního kola se už Brtnice jednou dostala, tehdy v něm ale neuspěla.

Za své vítězství v krajském kole Brtnice získá sto tisíc korun. „Použijeme je na obnovu podlahy v sýpce. V roce 2015 jsme sto tisíc korun dali na opravu brtnické radnice,“ uvedla starostka Švaříčková.

Odborná komise vybrala Brtnici ze tří kandidátů. Na druhém místě se umístila Jemnice a na třetím místě Telč. „Ač je Brtnice jedním z menších měst našeho regionu, nelze jí upřít nadstandardní zájem vedení města a obyvatel o památkovou péči, což dokládá i množství finančních prostředků z městského rozpočtu, vynaložených na obnovu historických objektů," sdělil ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Pavel Macků.

Mezi nejdůležitější akce, které byly realizovány minulý rok v Brtnici, patří obnova krovu a klempířských prvků sýpky, kostela svatého Karla Boromejského a Juliány. Také obnova a zpřístupnění kaple svatého Floriána a pokračující opravy měšťanských domů v městské památkové zóně. „Komise rovněž ocenila zápis Morových průvodů v Brtnici na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina a následný zápis na národní seznam,“ doplnila starostka Švaříčková.

Slavnostní vyhlášení celonárodního kola se uskuteční až za tři měsíce ve Španělském sále Pražského hradu při příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. „Vítěz získá, kromě práva užívat příslušný rok titul Historické město roku, hlavní cenu jeden milion korun, umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list od předních českých umělců,“ vyjmenovala ředitelka Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska Květa Vitvarová.

Historické město roku je soutěž o cenu udílenou za nejlepší realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. Pořádá ji Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Ministerstvo kultury a Ministerstvo pro místní rozvoj. Na Jihlavsku se tímto titulem pyšní pouze Polná, která ocenění získala za rok 2006. Tato soutěž má více jak dvacetiletou tradici.