I kožky od chovatelů z Třebíčska ale v posledních letech často putují až do Asie. „Dnes už nemá na výkupní cenu vliv ani kvalita, protože všechno směřuje do Číny, a tam se tím plní sedačky v autech nebo bundy," líčil chovatel Bohumil Pospíchal z Horního Újezdu, který je vedoucím odboru králíků v chovatelské organizaci v Třebíči.

„Výkupčí se zkrátka řídí poptávkou. Když ví, že kožky dál prodá, zvýší cenu. Před několika lety to dokonce bylo tak, že za nejméně kvalitní letní kožku nabízeli mnohem víc než za nejvíc kvalitní zimní," připomněl Bohumil Pospíchal.

V současné době se cena králičí kožky pohybuje mezi 15 a 20 korunami. Řada chovatelů by si přála víc. „Na konci 80. let se sice dávalo sedm korun, musíme si ale říct, co se za to mohlo tenkrát koupit a co je to dnes," podivoval se Pospíchal.

Za korunu

Za kožky se navíc před několika lety nabízely pouhé tři, ale i jedna koruna. „Chovatelé je pak raději pálili nebo házeli do hnoje, než aby je napínali nebo čistili," upozornil.

Nejen kdysi módní kožichy ale stojí za poklesem cen za králičí kožky. „Dnes už se z nich dělají jen ledvinové pásy nebo rukavice na zimu s chlupem otočeným dovnitř. Vyčinění se už nevyplatí," řekl výkupčí a kožešník Vlastimil Houdek z Třebíče.

Upřednostňovanou barvou pro výrobu kožichů bývala bílá. „Dnes už se na to nehledí," poznamenal chovatel králíků Václav Dorůžka z Chlístova.

Ten před více než 45 lety začal s chovem bílého plemene Český albín. „Jednou z jeho předností je od jeho vzniku kvalita srsti. Ve dvacátých letech minulého století se totiž po bílém králíkovi s kvalitní kožkou volalo. Dnes ho mnozí bohužel berou jako něco obyčejného, a je to škoda," řekl Václav Dorůžka.

Kvůli dámským kožichům se v 80. letech podařilo vyšlech-tit také králíka plemene Rex. Jeho srst nápadně připomíná bobra evropského. „V době, kdy se za jiného králíka dávalo pár korun, za Rexe to bylo i 80," podotkl Dorůžka.

„Vše dnes záleží na poptávce, která moc silná není," doplnil Bohumil Pospíchal, který chová Belgické obry.