VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chceme obchvat! V Okříškách sbírají podpisy na podporu stavby

Okříšky - Obchvat Okříšek s napojením průmyslové zóny u Nové Vsi má nejen své odpůrce, ale i podporovatele. Ti teď chtějí prostřednictvím petice dát jasně najevo, že o nové dopravní řešení stojí. Petici inicioval místní zastupitel Antonín Zelený. Předložil ji místním lidem v polovině minulého týdne na setkání zastupitelů s občany. A hned získal první desítky podpisů.

30.5.2017
SDÍLEJ:

Okříšky zatěžuje kamionová doprava. Městysem projíždějí auta do průmyslové zóny u Přibyslavic a Nové Vsi.Foto: Deník / Mahel Luděk

„Žádáme, abyste pokračovali v přípravě stavby obchvatu silnice II/405 a přeložky silnice III/40510 a udělali vše pro realizaci tohoto dopravního řešení. Nedovolte, aby sobecké zájmy několika osob blokovaly dopravní řešení, které by přineslo obrovskou úlevu stovkám lidí, kteří za stávající situace trpí hlukem a emisemi,“ stojí v textu petice adresované představitelům Kraje Vysočina.

Doprava v Krahulově a Okříškách v posledních letech několikanásobně narostla. Je to patrné z měření, která vedení městyse nechalo v minulých letech v Okříškách provést. Přibývá zejména kamionů a nákladních aut. A spolu s nimi i prachu a zplodin. Své o tom ví právě Antonín Zelený, který přímo u hlavní silnice na příjezdu do městyse s rodinou bydlí. „Obrovskou zátěž představuje také hluk, který způsobují tisíce automobilů, především těch nákladních, které tudy každodenně i v době nočního klidu projíždějí,“ zmiňuje.

Petici podpořilo i vedení městyse. „Jako samospráva s textem petice plně souhlasíme a podporujeme ji. Aby měla význam i pro Kraj Vysočina v jeho nelehkém boji o realizaci obou staveb, je potřeba co největší počet podpisů,“ řekl starosta Zdeněk Ryšavý.

Vedení městyse vyzvalo obyvatele Okříšek i okolních obcí a pracovníky firem v regionu, aby pod petici připojili své podpisy. Petice je k podpisu na úřadu městyse a v knihovně. „Budeme jednat i s vedením firem a s místními obchody, jestli by bylo možné umístit petiční archy i u nich,“ poznamenal starosta.

První ohlasy na podporu silničních staveb jsou velmi vstřícné. „První den mi to podepsal každý, koho jsem potkal. Překvapilo mne, nakolik za tím lidi v Okříškách stojí,“ podotkl Antonín Zelený. Oproti tomu se někdo pokusil zablokovat sdílení petice na sociální síti, kde zprávu označil jako urážlivý obsah.

K odpůrcům dopravního napojení průmyslové zóny u Nové Vsi patří majitelé pozemků, přes něž má napojení zóny vést. Napadli je u krajského soudu. Podle čtyř žalobců, Jana Dokulila, Jiřího Březny, Petra Filippiho a Antonína Vyskočila, je nová komunikace zbytečná.

„Zaměstnanci průmyslové zóny v Nové Vsi směřující do Třebíče ji nebudou využívat, protože by si tím zbytečně prodloužili trasu. Navíc intenzita nákladní dopravy není tak vysoká, aby byla důvodem pro budování investice v řádech stovek milionů korun,“ sdělil již dříve právní zástupce čtyř vlastníků půdy Vítězslav Dohnal.

K plánovanému dopravnímu řešení mělo připomínky i zemědělské družstvo v Okříškách a ekologické sdružení Děti Země.

Autor: Luděk Mahel

30.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volební komise v Přibyslavi.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Havlíčkův Brod – Více než hodinu ukázněně čekali v první den voleb před večeří na příchod volební komise obyvatelé Domova pro seniory Havlíčkův Brod v ulici Husova.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Havlíčkobrodsko – Volební maraton odstartoval v pátek s úderem druhé hodiny odpoledne. K urnám se vydali optimisté i pesimisté, prvovoliči i senioři. Našli se ale i tací, kteří se rozhodli voleb neúčastnit a dát, dle svých slov, přednost něčemu užitečnějšímu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení