Žďárské relaxační centrum za necelé dva roky od otevření muselo už několikrát návštěvníky pokutovat. Zatím největší sankce postihla čtrnáctiletého hocha, respektive jeho matku. Ta musela zaplatit 14,5 tisíce korun kvůli sázce, k níž se nechal chlapec vyhecovat. Velkou potřebu vykonal do vody v zábavním bazénu.

Jak informoval ředitel příspěvkové organizace Sportis, která relaxační centrum spravuje, výše pokuty odpovídá nákladům na výměnu vody v tomto bazénu, který je vybaven například proudovým kanálem, lezeckou stěnou či masážními lavicemi a slouží k relaxaci a zábavě. „Vzhledem k tomu, že šlo o první takovýto případ a matka chlapce se o něj stará sama, zvolil jsem náhradu škody ve výši 14,5 tisíce korun," uvedl vedoucí Sportisu Vladimír Kovařík. Jak doplnil, cena za výměnu vody bazénu s atrakcemi činí zhruba 18 až 20 tisíc korun.

Relaxační bazén má objem 154 kubických metrů, pracovníci žďárského aquacentra ho stihli vyčistit do druhého dne. Pokud by někdo podobně ušpinil vodu v bazénu plaveckém, výměna vody a zajištění hygieny by se protáhly na tři dny. Náklady na opětovné naplnění vodou by se pak vyšplhaly na šedesát tisíc korun. Objem pětadvacetimetrového bazénu je kolem 430 kubíků.

Za necelé dva roky od otevření relaxačního centra museli v dalších dvou případech lidé zaplatit náhradu škody. Byly to však částky kolem čtrnácti, patnácti set korun. V provozním řádu bazénů jsou na to návštěvníci jasně upozorněni: pokud znečistí některý z bazénů, například stolicí, budou jim náklady na vyčištění bazénů naúčtovány.

„Tato věc je součástí provozního řádu zařízení, řešení problému je tedy plně v kompetenci ředitele Sportisu. Radní o vyřešení záležitosti se znečištěním nerozhodovali, pouze byli pro informaci zpraveni, jako jsou běžně informováni o provozu dalších příspěvkových organizací," komentoval událost místostarosta Ladislav Bárta.

Relaxační centrum ve Žďáře nad Sázavou bylo po rozsáhlé rekonstrukci stávajícího bazénu otevřeno 1. prosince 2012. Od té doby ho navštívilo už skoro 219 tisíc lidí. Bazénovou část centra ještě v dohledné době doplní nový wellness prvek – vyhřívaná vířivka (whirlpool vana) za asi tři miliony korun, která bude umístěná vedle plaveckého bazénu. Její pořízení schválilo zářijové zastupitelstvo.