VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chřipková epidemie: V pondělí vyhlásilo zákaz návštěv šest lůžkových zařízení

Vysočina – Celoplošná chřipková epidemie, kterou vyhlásila hlavní hygienička České republiky Eva Gottvaldová minulý pátek, kdy republiková nemocnost poprvé v sezoně 2017/2018 vystoupala nad hranici 1700 nemocných, se už začíná naplno projevovat také na Vysočině.

5.2.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Nic na tom nemění fakt, že na Vysočině plošná nemocnost ani po dvacetiprocentním nárůstu v uplynulém pátém kalendářním týdnu má hodnotu 1534 akutních respiračních onemocnění v přepočtu na sto tisíc obyvatel a zůstává tak pod prahem epidemii, který je spojen se 1700 nemocnými.

Všechny další ukazatele ale mluví pro epidemii. V minulém týdnu přibylo potvrzených případů pravých chřipek, kvůli chřipkám se plní ordinace i čekárny praktických i dětských lékařů. V jihlavské nemocnici jsou od pátého kalendářního týdne hospitalizováni první dva pacienti, u nichž byla zaznamenána chřipka se závažným průběhem.

V závěru minulého a na prahu tohoto týdne vyhlásila další zdravotnická zařízení zákaz návštěv.

A ve třech ze čtyř krajů, které s Vysočinou sousedí, už chřipková epidemie vypukla naplno. „Jsme na prahu chřipkové epidemie. Na Vysočině sice zatím nemocnost zůstávala pod celostátním průměrem, který je aktuálně 1722 akutních respiračních onemocnění v přepočtu na sto tisíc obyvatel, ale také na Vysočině vše nasvědčuje tomu, že letošní vlna chřipek přišla,“ poznamenala k poslednímu vývoji ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina Alena Dvořáková.

V pátek 2. února odpoledne hlásila Nemocnice Jihlava druhý případ závažného chřipkového onemocnění. Na jednotce intenzivní péče infekčního oddělení byl hospitalizován muž, ročník narození 1953. Už v úterý 30. ledna byla na oddělení ARO jihlavské nemocnice hospitalizována se závažným onemocněním chřipkou žena, která se narodila v roce 1965. „V obou případech šlo o onemocnění chřipkou typu B, který letos převažuje,“ doplnila Dvořáková.

Právě typem viru se letošní chřipková epidemie liší od epidemií v předešlých letech. V těch epidemickou vlnu chřipky způsoboval virus A, přesněji jeho pandemický subtyp A/H1N1, označovaný také někdy jako virus prasečí chřipky.

V minulém týdnu vzrostla nemocnost ve čtyřech okresech Vysočiny, výjimkou je Pelhřimovsko, kde nemocných o tři procenta ubylo. Na Pelhřimovsku bylo ale před týdnem vyhlášeno první protiepidemické opatření v současné chřipkové sezoně, od středy 31. ledna platí zákaz návštěv na lůžkových odděleních pelhřimovské nemocnice. „Návštěvy na lůžkových odděleních jsou zakázány v důsledku nárůstu respiračních onemocnění,“ uvedla tehdy mluvčí pelhřimovské nemocnice Petra Černo a dodala, že opatření má i nemalý preventivní význam.

V pátek 2. února pak z titulu mluvčí Nemocnice Havlíčkův Brod oznamovala vyhlášení zákazu návštěv na dalším místě na Vysočině. „Po zvážení všech okolností rozhodlo vedení nemocnice o zákazu návštěv pacientů jako vhodném preventivním prostředku proti hromadnému šíření akutních respiračních infekcí a chřipky na odděleních,“ komentovala rozhodnutí vedení havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

V pondělí 5. února odpoledne už platily zákazy návštěv v devíti lůžkových zařízeních napříč Vysočinou. Zákazy se zatím vyhnuly pouze okresu Třebíč. Během pondělí 5. února přibylo hned šest z dosud vyhlášených devíti zákazů návštěv.

Chřipková epidemie v minulých dnech naplno propukla ve třech krajích, které sousedí s Vysočinou. V Jihočeském kraji je 1981 nemocných, v Jihomoravském kraji 1960 nemocných a ve Středočeském kraji 1837 nemocných. Ve všech těchto krajích v pátém kalendářním týdnu nemocných přibylo, a to v rozmezí od dvanácti do dvaadvaceti procent.

Ve čtvrtém sousedním kraji bylo zatím 1683 nemocných, ale právě Pardubický kraj hlásil v posledním týdnu dokonce třicetiprocentní nárůst nemocnosti. „Nejvyšší nemocnost vykazoval v minulém týdnu Liberecký kraj, kde bylo 2151 akutních respiračních onemocnění v přepočtu na sto tisíc obyvatel,“ doplnila statistiku vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina Radka Štěpánková.

Vzhledem k rozsahu epidemie se už nelze chránit před chřipkou očkováním. O to větší pozornost je třeba věnovat každodenním soustavným hygienickým návykům. „Doporučujeme občanům pokud možno se vyhýbat větším uskupením lidí a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce. Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů. Pokud už jste nemocní, chovejte se zodpovědně a infekci nepodceňujte – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu šířit dál,“ vyzvala veřejnost hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Krajská epidemioložka Alena Dvořáková doplnila, že k zvýšené pozornosti směrem k základním hygienickým pravidlům vyzvala také zdravotnický personál v nemocnicích.

Zatím letos na Vysočině na chřipku nikdo nezemřel, oba pacienti se závažným průběhem onemocnění zůstávali v pondělí v intenzivní péči jihlavské nemocnice. Loni zemřelo na Vysočině na chřipku deset mužů a tři ženy.

Letošní aktuální nemocnost na Vysočině má naprosto stejnou hodnotu jako nemocnost před rokem ve čtvrtém kalendářním týdnu. Tehdy ale přišla epidemie hned na prahu roku 2017 a na přelomu ledna a února začala odeznívat. Naopak v roce 2015 právě v pátém kalendářním týdnu, tedy podobně jako letos, celorepubliková i regionální epidemie začínala.

Ani loni ani před třemi lety nepřekročila plošná nemocnost na Vysočině hranici 1700 nemocných, maximum mělo hodnotu 1669 nemocných v 6. týdnu roku 2015.

Hranice 1700 nemocných byla naposledy v kraji překročena v šestém kalendářním týdnu roku 2013, kdy bylo 1715 nemocných v přepočtu na sto tisíc obyvatel.

Historicky nejvyšší nemocnost na Vysočině po roce 2000 byla v 10. kalendářním týdnu 2003, kdy bylo registrováno 3699 akutních respiračních onemocnění v přepočtu na sto tisíc obyvatel.

Zákazy návštěv v lůžkových zařízeních na Vysočině (stav k 5. únoru)
Nemocnice Pelhřimov od 31. 1. do odvolání
DD Proseč u Pošné od 5. 2. do odvolání
Nemocnice Havlíčkův Brod od 3. 2. do odvolání
Nemocnice sv. Zdislavy, Mostiště od 5. 2. do odvolání
Vysočinské nemocnice, LDN Humpolec od 5. 2. do odvolání
Psychiatrická nemocnice Havlíčkův Brod od 5. 2. do odvolání
Nemocnice následné péče Háj, Ledeč n. Sázavou od 5. 2. do odvolání
Psychiatrická nemocnice Jihlava od 6. 2. do odvolání
Plicní léčebna Humpolec, Vysočinské nemocnice od 5. 2. do odvolání

Zdroj: KHS Kraje Vysočina

Akutní respirační onemocnění na Vysočině
Okres 4. TÝDEN / 5. TÝDEN / VÝVOJ V 5. TÝDNU

Okres HB 1410 / 1699 / +21%
Okres JI 1152 / 1406 / +22%
Okres PE 1443 / 1398 / -3%
Okres TR 1163 / 1476 / +27%
Okres ZR 1300 / 1662 / +28%
Vysočina celkem 1276 / 1534 / +20%
Česká republika 1450 / 1722 / +18%

Zdroj: KHS Kraje Vysočina

Autor: Jiří Jíra

5.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 25 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách vedoucí oddělení železářství. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: možnost prodloužení prac. poměru, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Obchod pro řemesla, s.r.o., Havlíčkovo náměstí, č.p. 160, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Tomáš Hušek, +420 603 845 946.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 400 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12400 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: - místo výkonu práce: okres Havlíčkův Brod, - práce na stavbách, ve výškách, - osobní kontakt možný každé pondělí od 7. do 9. hodiny. Pracoviště: Kinstas group s.r.o. - kancelář, U Pošty, č.p. 47, 582 63 Ždírec nad Doubravou. Informace: Yevhen Katorhin, +420 777 203 338.

Výroba - Výroba Brusič nástrojů a kovů 100 Kč

Brusiči nástrojů a kovů brusič na plocho i na kulato. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - strojní vzdělání, dobrá znalost čtení výkresové dokumentace, měření, - prac. doba 5:45 - 14:00 hodin, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Chotěbořské strojírny, a.s., Herrmannova, č.p. 520, 583 01 Chotěboř. Informace: Ludmila Slanařová, +420 569 551 381.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 85 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě pracovník do výroby - brigádník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - fyzická zdatnost, - práce PO-PÁ, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Měšťanský pivovar havlíčkův brod a.s., Dobrovského, č.p. 2027, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Veronika Hušková, +420 569 495 246(221).


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajské a senátní volby 2016 v základní škole Bratranců Veverkových v Pardubicích.
AKTUALIZOVÁNO
11

Komunální a senátní volby proběhnou společně začátkem října

Mladí výtvarníci vystavují v Brodě.
5

Mladí výtvarníci vystavují v Brodě

Festival Houpačka láká na skvělou muziku a divadlo pro děti

Přibyslav – Areál farní zahrady v Přibyslavi bude již po sedmé patřit jazzu. Festival Houpačka startuje 26. května od 14 hodin a 43 minut. Podle pořadatelů se budou mít na co těšit nejenom milovníci jazzu, ale i děti, pro které bude připraveno divadelní představení a další doprovodný program.

V Dobré u Přibyslavi začali se stavbou kanalizace

Dobrá, Přibyslav - S prvními výkopy na stavbě kanalizace začali dělníci v Dobré u Přibyslavi. Investorem stavby je město Přibyslav, kanalizace se bude řešit také v Keřkově. Cena prací vyjde zhruba na 40 milionů korun.

Přibyslav chce dva kruhové objezdy, nemá projektanta

Přibyslav – Hned dva kruhové objezdy plánuje stavět město Přibyslav a to konkrétně na silnici I/19 ve směru od benzinové pumpy na Ronov nad Sázavou a Žďár.

Hromadná dopravní nehoda. Takovou podobu mělo cvičení záchranářů v Kamenici

Kamenice nad Lipou – Nehoda čtyř automobilů, dvě desítky zraněných lidí a více než devět desítek záchranářů. Tak vypadalo úterní odpoledne na okraji Kamenice nad Lipou. Uskutečnilo se zde totiž taktické cvičení s názvem HORIZONT 2018, jehož námětem byla hromadná dopravní nehoda na silnici číslo 34.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT