Zítra totiž budou muset obchody nad dvě stě metrů čtverečních ze zákona zavřít. Nový zákon nařizuje uzavřít velké obchody o sedmi státních svátcích, 28. říjen je jedním z nich.

„My máme zítra samozřejmě otevřeno. Prostě asi nepatříme do té sorty prodavaček, co by byly rády doma s rodinou," posteskla si prodavačka Šárka Vonderková, pracující v jednom z menších z obchodů obchodního centra City Park. Ten totiž bude zítra otevřený, vyjma větších obchodů.

„Protože si nejsme jisti, nakolik je veřejnost o tomto novém zákoně informována, rozhodli jsme se nechat City Park 28. října otevřený, přičemž tak jako tak bude 
v provozu multikino, na které se zákon nevztahuje, stejně jako dalších asi 85 obchodů. Ty s prodejní plochou nad dvě stě metrů však musí mít zavřeno. Jedná se o zhruba 25 až 30 obchodů," uvedl manažer City Parku Aleš Navrátil.

Návštěvnost City Parku bývá ve dnech svátků vyšší než jindy. Obchodníci se proto musejí smířit s únikem tržeb. „Je zřejmé, že možnost nákupu ve dnech svátků lidé všeobecně vítají. Pro řadu z nás je nakupování volnočasovou aktivitou 
a myslím, že na této věci nezmění nic ani sedm zavřených dní ročně. To potvrzuje také poměrně vysoká návštěvnost nákupních center ve dnech svátků," poznamenal Navrátil. Dodal, že celé centrum i předtím, než byl nový zákon schválen, bývalo zavřené 25., 
26. prosince a 1. ledna, což jsou další ze sedmi svátků, kdy mají být velké obchody zavřeny.

Jihlavský obchodní dům Prior se na rozdíl od City Parku uzavře zítra úplně. 
Do práce tedy nepůjdou ani tamní nájemníci malých jednotek.

Nařízení se dále týká především hyper a supermarketů. Lidé si tak nenakoupí třeba ani v obchodech Albert, Lidl, Kaufland či Billa.

O zavedení nového zákona se zasadily odbory. Zavřené mají být velké obchody i na Velikonoční pondělí, 8. května a 28. září. Na další svátek – 17. listopad – se však zákon nevztahuje.

IVANA HOLZBAUEROVÁ