Když si Martin Kovář před časem kupoval dům v klidné lokalitě v Jihlavě, nečekal, že jednou z komplikací budou věčně parkující auta před vjezdovou brankou.

„Vytiskl jsem si na branku ceduli se zákazem parkování před vjezdem, ale nepomohlo to. Tak uvažuji o účinnější zábraně v podobě překážky přímo před vjezd na silnici, ale to nevím, zda můžu," zapřemýšlel nad dalším opatřením Kovář s tím, že se bude muset poradit na dopravním odboru jihlavského magistrátu.

Mladý muž totiž není jediný, kdo má s neukázněnými řidiči v krajském městě problémy. S podobnou žádostí o pomoc se lidé na dopravní odbor čas od času obrací.

Vedoucí dopravního odboru jihlavského magistrátu Ján Tinka uvedl, co by lidem poradil. „Služby města Jihlavy prodávají plastovou tabulku, na které je nakreslené rameno jeřábu, jak zvedá auto. K tomu je doplněno, že auto může být z tohoto místa odtaženo," popsal opatření Tinka s tím, že tento postup většinou pomůže nešvar parkujících řidičů odstranit.

Jde tak spíše o psychologickou obranu, kdy se řidiči zaleknou možného odtahu.

Dobré vztahy

Tabulku si mohou lidé opatřit u zmiňovaných Služeb města Jihlavy. Stojí kolem tří set korun a je velká zhruba třicet na dvacet centimetrů. „Když ani toto nepomůže, tak mohou lidé zavolat státní nebo městskou policii. To se jim ale dost často nechce. Ať už z důvodu zachování dobrých sousedských vztahů, nebo z toho důvodu, že spěchají a nemají čas čekat na odtahovou službu," dodal Tinka.

Ředitel Městské policie Jihlava Jan Frenc uvedl, že jeho muži občas problém se špatně zaparkovanými auty řeší. „Když mají majitelé domu problémy s auty, která jim brání ve výjezdu, tak se mají v prvé řadě obrátit na nás nebo na státní policii," uvedl Frenc.

Strážníci, kteří na místo vyrazí, potom posoudí, jak je možné danou situaci vyřešit. „Někdy jsme totiž zavoláni k případu, kdy si lidé stěžují, že jim soused brání ve výjezdu, ale není to pravda a jde o sousedské spory," upozornil na další zkušenosti Frenc.

Nicméně pokud strážníci posoudí, že auto opravdu brání ve výjezdu, snaží se nejprve majitele auta najít. Když se jim to nepodaří, zavolají odtahovou službu.

„Během roku necháme v Jihlavě odtáhnout v průměru zhruba 260 až 270 aut," vypočítal závěrem ředitel městských strážníků.