Předseda Mysliveckého sdružení Orlík Humpolec Jaroslav Palán říká, že čtyřkolkáři způsobují v lese hluk, což není dobré pro zvěř. „Jezdí prakticky všude, kde se dá. Když si vezmeme, kolik zvěře zahyne na silnicích, tak musíme uznat, že část z toho je 
i zvěř, která byla vyplašena čtyřkolkáři nebo také psy, které si majitelé neuvážou na vodítko a jdou s nimi do lesa," řekl Palán.

Hlučné stroje uprostřed lesa mají i další negativní důsledky. „Srny utíkají od svých mladých, plaší se bažanti 
i drobné ptactvo," dodal předseda mysliveckého sdružení Orlík.

Policisté v poslední době žádné potíže s adrenalinovými jezdci v okrese neřešili. Že by ničili terén si už dlouho nikdo nestěžoval.

„Nezaznamenali jsme během uplynulých týdnů žádné velké problémy se čtyřkolkáři. Občas je problém v tom, že jezdí například po soukromých pozemcích nebo jízdou v lese porušují lesní zákon," informovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková s tím, že řidiči těchto vozidel většinou vyhledávají právě louky či lesy jelikož silnice pro ně není tak adrenalinová.

„Obojí je ale pouze přestupkové jednání, pokud není opravdu veliká škoda, tudíž se tím zabývají přestupkové komise," doplnila mluvčí.

Upozornila také na to, kde by mohl být s majiteli těchto strojů největší problém. „Lidé na čtyřkolkách určitě nesmějí na svých strojích do chráněných území," dodala Čírtková.

Chataři a chalupáři

Ani na pelhřimovském úřadě nevidí zásadnější problém. 
„S žádným přestupkem, který by měl na svědomí řidič čtyřkolky, jsme se nesetkali," sdělila Marta Kosová z přestupkové komise pelhřimovského městského úřadu.

„Ten hlavní boom čtyřkolek byl tak před dvěma až třemi lety. Dá se říci, že se situace v okolí Pacova zklidnila. Teď se jedná spíše o letní měsíce, kdy přijíždějí chataři 
a chalupáři, místní obyvatele už tato zábava přešla," popsal aktuální stav na Pacovsku předseda pacovských myslivců Martin Žáček.

Michaela Blehová