Jedno z největších dálničních oddělení v republice je v současné době umístěno v původní dvoupodlažní montované budově ze sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. „Vnitřní prostory zůstaly téměř v nezměněné podobě,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková s tím, že se rekonstruovali pouze vstupní prostory pro veřejnost v roce 2008, o osm let později pak byla budova zateplena.

V stávající budově půjdou pryč stávající příčky, konstrukce z azbestu, podlahy a podhledy budou minulostí. Nahradí je lehké příčky. „V přízemí je navržena jídelna, sklady, posilovna a zázemí pro ženy - šatny, WC, tranzitní místnosti, sušárna. Ve druhém nadzemním podlaží, které je přístupné po dvouramenném schodišti, se bude nacházet zasedací místnost, archivy a zázemí pro muže - šatny, WC, tranzitní místnosti, sušárna,“ popsala Čírtková s tím, že nadzemní ocelový koridor propojí stávající budovu s novou stavbou.

Tou bude dvoupodlažní administrativní budova s rovnou střechou. V přízemní budou garáže a cely předběžného zadržení, sklady a zázemí. Třetí částí pak představuje novostavba parkovacího domu. „V přízemí je navrženo devatenáct parkovacích stání pro osobní automobily, tři stání pro motocykly, stání pro bicykly, prostor pro popelnice a místnost pro záložní zdroj,“ popsala mluvčí. Dalších sedmnáct osobních aut pak může stát v patře.

Nová stavba vyřeší současné problémy s nedostatečnou kapacitou zázemí pro policisty i s nedostatkem parkovacích míst. Veřejnost řešící dopravní nehody i další záležitostí bude mít možnost využívat bezbariérový přístup do budovy. Termín dokončení akce přesahující šedesát milionů je stanoven na léto roku 2023.

Základní kamen v pátek symbolicky poklepaly všechny významné osobnosti, které na akci participují. Vedle policistů se kladívek ujali i zástupci společnosti Starkon, která vyhrála výběrové řízení na zhotovitele.

Přístavba a rekonstrukce Dálničního oddělení Velký Beranov - technické údaje:

Zahájení výstavby: prosinec 2020

Celkové náklady na stavbu: 60 005 278,- Kč

Zastavěná plocha

Objekt A - stávající budov - 345 m2

Objekt B - přístavba nové budovy - 370 m2

Objekt C – výstavba parkovacího domu - 540 m2

Plocha spojovacího krčku - 15,5 m2