„Jediným důvodem jsou výsledky," uvedl sportovní manažer FC Vysočina Milan Bokša.

Hippovi, který se přesouvá do role Bílkova asistenta, definitivně zlomila vaz třígólová porážka v Karviné. Tým je i kvůli ní po šesti kolech předposlední se ziskem pouhých dvou bodů.

„Vedení klubu mě požádalo o vytipování nového hlavního trenéra a já měl od začátku jasno. Šel jsem především po vlastnostech, pan Bílek byl jediným kandidátem," ujistil Bokša.

„Jihlava má kvalitní mužstvo a já věřím, že se společnými silami dokážeme zvednout a odrazit od bodové mizérie," řekl jednapadesátiletý Bílek.

Někdejší vynikající záložník se do trenérského zápřahu vrací po třech letech od konce v národním týmu a kratičkém působení v gruzínském Dinamu Tbilisi.

„Po konci u národního týmu jsem se cítil dost vyhořelý a dva roky neměl chuť se ke trénování vracet. Poslední dobou se to ale změnilo, jsem nabitý energií a mám do fotbalu velkou chuť. Těším se na návrat do ligy," podotkl kouč, který téměř od začátku svého reprezentačního angažmá čelil na české poměry abnormální veřejné i mediální kritice. A to i přes postup na mistrovství Evropy 2012, ve kterém se mužstvo pod jeho vedením dostalo do čtvrtfinále. U národního týmu skončil o rok později po neúspěšné kvalifikaci na mistrovství světa do Brazílie.

„Vzhledem k těmto zkušenostem jsem připravený na cokoliv," nedělá si hlavu z případných negativních reakcí na českých stadionech.

Premiéru si odbude v sobotu v domácím televizním utkání s Jabloncem. Na lavičce s ním bude i dosavadní kouč Hipp.

„Znám ho dlouhá léta, hráli jsme spolu v reprezentaci. Byla by věčná škoda, kdyby skončil. Svou novou roli vzal skvěle," popsal situaci Bílek.

Hippův postoj ocenil i Bokša. „Beru to jako projev vztahu ke klubu. Málokterý trenér by to udělal, mnohdy jim to nedovolí ješitnost, dalšími faktory jsou peníze a pak také vztah obou trenérů. Vše bylo z tohoto pohledu v pořádku," řekl sportovní manažer.

Klub v předchozích letech střídal trenéry jako na běžícím páse. Zřejmě i proto Bílkovi nabídl smlouvu pouze do konce aktuálního ročníku. „Je to nastavené tak, že se na jaře domluvíme co dál," prozradil Bílek, který je v páté sezoně FC Vysočina v nejvyšší soutěži už sedmým koučem. Jeho předchůdci přitom nebyli žádní trenérští začátečníci. František Komňacký, Petr Rada, či zmiňovaný Michal Hipp působili v reprezentaci. Všichni však nepřežili kritický podzim, který se na Vysočině se železnou pravidelností opakuje už čtvrtým rokem.

„S ohledem na letní změny v kádru jsme byli přesvědčeni, že tato situace znovu nenastane. Mužstvo je i přes současné výsledky kvalitnější, atmosféra uvnitř je také mnohem lepší, bohužel fotbal je někdy nevyzpytatelný," uzavřel Bokša.