Koná se zde totiž již jedenapadesátý ročník výstavy Zahrada Vysočiny. Ale k vidění zde nebudou pouze lilie, expozici doplní i denivky, tajemné čarověníky nebo růže a fuchsie.

Se svou trochou do mlýna pak přijdou i místní včelaři, a vystavovatele i návštěvníky určitě zaujmou také produkty firmy Semo Smržice. Vždyť takové květiny, které budou na zámku k vidění, určitě nelze vypěstovat bez náležité lásky a péče, a k té patří samozřejmě i kvalitní sazenice a semena.

„Výstava Zahrada Vysočiny je jednou z největších výstav květin v republice. Vždyť každý rok se sem sjedou pěstitelé a návštěvníci nejen z blízkého okolí, ale z celé republiky, i ze Slovenska. V minulých letech se tu na zámku objevilo třeba i deset tisíc návštěvníků. V současné době, kdy se nabízí mnohem více různých aktivit, je sice zájem o něco menší, přesto si však myslím, že ti, kdo se k nám přijedou podívat, určitě nebudou zklamáni," sdělil jeden z organizátorů Zahrady Josef Kříž.

Lilie, které jsou již od dávných dob symbolem nevinnosti a krásy, jsou rozšířeny po celé Evropě, Asii a Severní Americe a můžeme je nalézt v mnoha různých velikostech i barevných variacích. Vynikají také svou zvláštní omamnou vůní, kterou ale v době nejrůznějších alergií možná mnozí neocení. Ovšem ti, kteří mají tyto květiny rádi, si v Žirovnici opět přijdou na své. Čeká tam na ně totiž opět řada novinek, a některé jsou v tomto směru skutečně unikátní.

Zahrada Vysočiny již mnoho let patří k jedné z nejnavštěvovanějších akcí, které je možno v Žirovnici vidět. I když návštěvníci jsou každým rokem náročnější a náročnější. Už jim nestačí pouze prohlídka vystavených exponátů, ale chtějí si den užít se vším všudy, a to i s kulturním programem nebo občerstvením. Ale ani to pořadatelé nezanedbali, i když příprava takové výstavy není nic jednoduchého. Hledají stále nové způsoby aranžování květin, které by vyhověly čím dál náročnějšímu vkusu hostů, a je třeba dbát i nato, aby vystavené kytice vkusně korespondovaly se starobylými prostorami zámku.

„Rádi bychom zdůraznili, že vstupné na výstavu se nijak neliší od vstupného, které by návštěvníci zaplatili pouze při prohlídce zámku. Krásná květinová aranžmá, která zde budou k vidění, jsou tedy pro hosty vlastně dalším bonusem, který jim návštěvu v Žirovnici umocní," dodal Kříž.

Obávat se nemusí ani ti, kteří by prohlídku zámku chtěli oživit nějakou kulturou. V sobotu odpoledne se mohou těšit na dětský folklorní soubor Javorníček z Brna a v neděli je čeká jeden z koncertů Folkové růže.