Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dcera Nathana Guttmanna by se ještě ráda vrátila do Pacova

Pacov – Do mozaiky osudů Židů, kteří žili před druhou světovou válkou v Pacově, přibyl další cenný poznatek.

14.1.2017
SDÍLEJ:

Synagoga v Pacově čeká na záchranu.Foto: Deník/Jiří Jíra

Pavlu Tychtlovi, který několik posledních let po potomcích židovských obyvatel Pacova pátrá a usiluje o záchranu pacovské synagogy, se podařilo v Izraeli objevit dnes devadesátiletou Nelly Guttmannovou, dceru posledního pacovského rabína.

Tychtl s pozoruhodnou pamětnicí osobně hovořil. „Měl jsem možnost mluvit s ní telefonicky," poukázal Pavel Tychtl na svůj první osobní kontakt s Nelly Guttmannovou na sklonku minulého roku.

Nelly Guttmannová odešla do Izraele v roce 1948, přesto si na Pacov dobře pamatuje. „Na Pacov má velmi živé a silné vzpomínky. Velice ráda by se do Pacova ještě někdy podívala," doplnil své první postřehy Tychtl.

Nelly Guttmannová se narodila 2. března 1926 ve Stráži u Tachova. Podle Pavla Tychtla byla dcerou posledního pacovského rabína Nathana Guttmanna.

Pacovský badatel Vlastimil Simota starší, který se regionálními dějinami zabývá řadu desetiletí, ale titul rabína v případě Nathana Guttmanna zpochybňuje. „Guttmann nebyl rabín, pacovská židovská obec vlastního rabína neměla. Pravdou ale je, že vykonával některé činnosti, úkony a rituály, které příslušely rabínovi," poznamenal Simota.

S tímto výkladem Tychtl polemizuje. „Nejsem si jistý, zda informace o tom, že Nathan Guttmann nebyl plnohodnotným rabínem, je věrohodná. V archivu jsem našel, že do funkce byl jmenován zemskou radou v době první republiky," reagoval Tychtl.

Ať už byla skutečnost jakákoliv, navázání kontaktu s Nelly Guttmannovou, dcerou zajisté významného představitele židovské komunity v Pacově v meziválečném období, rozhodně cenné a zajímavé je.

Nelly Guttmannová přežila holocaust, v koncentračních táborech strávila dva a půl roku. Jako šestnáctiletá byla v listopadu 1942 společně s ostatními pacovskými Židy transportována do Terezína.

V prosinci 1943 byla transportována do Osvětimi. O rok později byla vybrána na otrocké práce a se skupinou mladých žen poslána do Hamburku v Německu.

O život jí šlo až do úplného konce války. „Na konci války se dostala na pochodu smrti do koncentračního tábora Bergen-Belsen, kde byla osvobozena britskou armádou," připomenul k osudu Nelly Guttmannové Pavel Tychtl.

Když se pak jako devatenáctiletá vracela v roce 1945 do Československa, musela se nejprve vyrovnávat s tím, že její rodiče Nathan Guttmann a jeho žena Žofie zahynuli v Osvětimi.

Do roku 1948 žila Nelly Guttmannová v Praze, pak emigrovala do Izraele. „Zde žije v Kfar Achim, komunitě založené polskými a rumunskými uprchlíky z Evropy. V roce 1952 se provdala a přijala jméno Neli Prezmah. Měla dva syny. Dnes žije jen jeden," doplnil životopis Tychtl.

Právě zásluhou Pavla Tychtla se o době, kdy v Pacově žili Židé, začalo nově nahlas hovořit v polovině roku 2015, nadšenci ve městě se začali angažovat v iniciativě Zachraňme pacovskou synagogu.

Tychtl začal usilovat o záchranu pacovské židovské synagogy, kterou Židovská obec v Táboře v roce 1952 prodala národnímu podniku Středočeské lihovary a drožďárny Kolín. Synagoga poté sloužila po desetiletí především jako sklad a nic se na tom nezměnilo ani po roce 1989, kdy postupně patřila několika majitelům.

Autor: Jiří Jíra

14.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Ilustrační foto.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Robert Fulghum se svou novou knihou zavítal do Havlíčkova Brodu

Havlíčkův Brod - Americký spisovatel a bývalý pastor Robert Fulghum je opět v Čechách. S projektem LiStOVáNí ve čtvrtek zavítal také do Havlíčkova Brodu. Představil tu svou novou knihu Opravář osudů. Slavný spisovatel, který je v Čechách velmi oblíbený, se zúčastnil i Podzimního knižního veletrhu, kde měl v pátek autogramiádu.

Brodská galerie zve na Živý svět Anny Vojtěchové

Havlíčkův Brod – Živý svět Anny Vojtěchové se v pátek 20. října otevře návštěvníkům Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Vernisáž výstavy je součástí Podzimního knižního veletrhu. Tvorba česko-americké výtvarnice a ilustrátorky Anny Vojtěchové je totiž k vidění i tam.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení