Pracovníci jihlavského útulku pro psy v Pístově musí v současném horkém létě věnovat šestadvaceti čtyřnohým obyvatelům mnohem více pozornosti než v jiném ročním období.

Minimálně dvakrát denně musí měnit vodu, chladit kotce a hlídat, kde psi přes den jsou. To je teď hlavní náplní práce ošetřovatelů. „V současných tropických teplotách je důležité dbát na to, kde pes celý den je, může totiž dojít k přehřátí. Na rozdíl od člověka se pes totiž neumí potit. Potí se pouze jazykem a tlapkami," popisuje péči vedoucí městského útulku pro opuštěná a nalezená zvířata Jihlava Vítězslav Vítkovič. Obecně jsou prý na přehřátí nejnáchylnější velcí psi s huňatým kožichem a pak tmaví, staří, nebo tlustí psi. U malých plemen, která se rychle pohybují, se to tolik neprojevuje.

Pes by se měl co nejméně pohybovat na asfaltu, městské dlažbě a podobných površích. „Největší chybou je jet na nákup, vzít psa s sebou a pak ho nechat v autě. Ani otevřené okno nezabrání tomu, aby se pes během malé chvilky v autě přehřál," říká Vítkovič.

Zná i případ, kdy pes pokousal ženu před supermarketem. Čím myslíte, že to asi bylo? „Pes tam mohl už nějakou tu dobu stát na rozpálené dlažbě a bez vody. Majitelka si nejspíše myslela, že když ho nechá stát před vchodem, kde je střecha, bude to v pohodě. Jenže všechny prostory i pod střechou jsou vyhřáté, protože na ni praží slunce," varuje Vítkovič.

Když už k přehřátí dojde, okamžitě se pejsek musí umístit do stínu a dá se mu voda. Také ho samozřejmě hned ochladíme, ne však hadicí s vodou ze studně, aby se mu nezpůsobil šok. Když nic nezabere, je nutné zamířit ihned k veterináři.

Zdravý dospělý pes, vážící dvacet kilogramů, spotřebuje denně asi jeden a půl litru vody, to znamená, že v přepočtu by na jeden kilogram živé váhy měla připadnout průměrná denní spotřeba kolem sedmdesáti mililitrů vody.

Co se stane, když se žíznivý pes nemůže napít?

Nedostatek tekutin s sebou nese dehydrataci, která způsobuje nepříjemnou žízeň, ale později i různé těžší obtíže, poškození orgánů, selhání ledvin a nakonec smrt. „Dehydrataci zjistíte podle stavu kůže psa: kůži za krkem uchopíte, natáhnete a pustíte. Při dehydrataci se bude kůže vracet pomalu zpět. Příznakem dehydratace jsou také mdlé, bezbarvé a lepkavé dásně," popisuje vedoucí útulku.

Proto je velmi důležité, abyste vašemu chlupatému kamarádovi i několikrát denně doplňovali a vyměňovali vodu. Dospělý zdravý pes má pít jedině čistou čerstvou vodu. „Teď v létě psům vyměňujeme vodu dvakrát denně. Také hlídáme, aby voda byla pořád vlažná, je to pro psa určitě lepší. Mléko není vhodné, protože obsahuje laktózu a může způsobovat zažívací obtíže," říká Vítkovič a dodává, že v takovýchto teplotách, kdy je nad třicet stupňů, psům chladí kotce vodou.

Co se týče her jako házení míčků, tak ty se nedoporučují. Pes je totiž hravý jedinec, takže se bude snažit svému pánovi vyhovět a běhat, až se uštve a padne.

SIMONA ŠIMKOVÁ