Derby ovládla jasně jihlavská Dukla

Třebíč – Favoritem derby ve 21. kole WSM ligy měla být jihlavská Dukla, nicméně Horácká Slavia Třebíč byla doma, hrála poslední zápasy opravdu dobře a byla týmům z čela tabulky vyrovnaným soupeřem.

7.11.2016

Jasná záležitost. I druhé letošní derby se stalo kořistí jihlavských hokejistů. Dukla o svém vítězství znovu rozhodla v závěrečné třetině. Foto: Deník/Libor Plíhal

„Bodový rozdíl v tabulce nehraje roli," říkal jihlavským hokejistům asistent trenéra František Zeman před zápasem, který nakonec skončil přesvědčivou výhrou jeho týmu 4:0.

V hledišti se sešlo tři a půl tisíce diváků, což je letošní rekord třebíčské arény a hrálo se za skvělé atmosféry. Oba týmy předváděly v první třetině vyrovnanou a tvrdou hru, chvílemi měli mírnou převahu domácí, podpořeni některými mladými hráči z extraligové Komety Brno, ale Miroslav Svoboda byl opět k nepřekonání. Adam Raška si ve dvanácté minutě dokázal blafákem položit hostujícího gólmana, ale kotouč skončil na poslední chvíli ve Svobodově lapačce. „Prvních deset minut bylo dobrých, tlačili jsme je, měli jsme hodně šancí. Od mého nájezdu, který jsem neproměnil, jsme šli rapidně dolů," zhodnotil po utkání viditelně zklamaný jednadvacetiletý útočník domácích a dodal: „Máme špatnou koncovku, do šancí se dostaneme, ale nedáváme góly."

OBRANA NEPOMÁHALA

Skvělé zákroky převáděl i Marek Čiliak hostující z Brna na druhé straně kluziště, jemu však na rozdíl od Svobody příliš nepomáhala obrana. Na střelu Davida Březiny do levého horního rohu v šestnácté minutě byl krátký a Jihlava vedla 1:0. „Můj gól padl po odrazu zpoza brány. Kluci tam nějak bojovali, já jsem zavřel oči, poslal jsem to víceméně na bránu a prošlo to tam. Jsem za gól samozřejmě moc rád," řekl po zápase David Březina. Další branka padla v polovině druhé třetiny a byla opět do sítě hostů – Richard Diviš se nemýlil. Třebíč se pak dostal do přesilovky pět na tři, nicméně bez efektu, maximem byla trefa tyčky. Druhá třetina skončila stejně jako ta první – další trefou do tyčky Svobodovy klece.

V poslední třetině se domácí snažili zvrátit nepříznivý vývoj, ale naopak inkasovali – Bilčík s asistencí třebíčského rodáka Tomáše Čachotského prostřelil Čiliaka a stav byl 3:0, do konce utkání zbývalo necelých osm minut. „Měli jsme šance, přesilovky, tlačili jsme, potřebovali jsme dát gól, který nás nakopne. Jenže ten nepřišel a přišel ten, který jsme dostali, a tím jsme se úplně položili," ví Adam Raška. Půl minuty před koncem poslal ještě kotouč do sítě domácích Aleš Jergl a rozhodl o konečném skóre 4:0 pro Duklu Jihlava.

PRODUKTIVNÍ JIHLAVA

„Nevím, jestli v kabině mezi hráči proběhla nějaká speciální motivace, ale my se připravujeme na každý zápas stejně. Dnes jsme byli lepší a jsme rádi za tři body," zhodnotil zápas František Zeman, asistent trenéra jihlavských hokejistů, kteří se posunuli již na třetí místo tabulky.

„Na gólové šance to bylo vyrovnané. Jenže Jihlava dala góly a my ne. Stále nás doma trápí produktivita, bohužel," litoval kouč domácích Martin Sobotka a dodal: „Nebyli jsme horší v nasazení, ale zápas se nevyhrává tím, že máme více hitů, ale hraje se na góly. Nám se puky na hokejku neodrážejí, možná s tím souvisí i špatný výběr místa před brankou."

DESET VÝHER

Miroslav Svoboda v bráně Jihlavy ani ve svém desátém zápase neprohrál, navíc při 32 zákrocích vychytal čisté konto. „V první třetině jsem měl párkrát štěstí, že mě trefili z nájezdu. Ale bránili jsme dobře, takže se mi chytalo výborně," poděkoval po zápase gólman spoluhráčům. Několikrát mu však pomohla branková konstrukce nebo i štěstí. „To bych asi nebyl já, kdyby nebyla žádná akce, po které bych se nemusel strachovat o nulu," přiznává muž v masce. I jeho zásluhou si tým dál drží nejnižší počet inkasovaných branek z celé ligy (39). Naopak Horácká Slavia prohrála posedmé v řadě a nezbývá než věřit, že v dalších pěti zápasech proti celkům z druhé poloviny tabulky tuto šňůru konečně protrhne.