Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti jsou dnes líné vyrobit si tahák

Pelhřimovsko – Taháky stále neodmyslitelně patří ke školní docházce, ale když učitelé srovnávají období svého studia a dnešní dobu, ztrácejí podle nich žáci vynalézavost a  někdy se vůbec nenamáhají tahák si vyrobit.

2.9.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační snímekFoto: archiv VLP

Se svými poznatky o tahácích, které nasbírala za dobu praxe, ale i během školních let, se svěřila například učitelka ze základní školy v Nové Cerekvi Eva Hovorková. „Nejgeniálnější způsob, jak schovat tahák, je podle mě napsat si jej na veliký kapesník. Při písemce pak jako smrkáte, opíšete si, co potřebujete, doma se kapesník vypere a může být použit znovu. S tím jsem se ale nesetkala u svých žáků. Viděla jsem to u kamarádky a sama jsem to ve škole použila," přiznala se s úsměvem učitelka. V novém školním roce bude učit žáky šesté třídy.

„Pak se za mě praktikovalo také schovat si tahák za pásek, našít pod sukni nebo strčit do podprsenky. Dnes bych řekla, že používání taháků ubývá. Škola je mírnější, učitelé méně přísní a děti začínají být líné si taháky psát," soudí z vlastních zkušeností učitelka.

Aspoň vlastnoručně

Taháky přitom za jistých okolností zcela neodsuzuje. „Rozhodně je lepší, když má žák alespoň snahu a záleží mu na výsledku písemky natolik, že si vlastnoručně vyrobí tahák. Aspoň pak vím, že se látkou trochu zabýval, a něco mu při tom mohlo i utkvět v paměti," míní.

Možnost okopírovat si tahák, který vyrobil někdo jiný, ale podle jejích slov vede žáky k větší pohodlnosti. Má-li porovnat, zda si více píšou taháky děvčata, či kluci, vedou podle ní holky.

„Jsou obecně snaživější, mají větší zodpovědnost a větší strach o známky, takže se více připravují. Když nechtějí nechat nic náhodě, raději si samy vyrobí tahák, než aby čekaly, jestli jej vyrobí některý spolužák," řekla učitelka a doplnila zároveň, jak dohlíží na to, aby děti neopisovaly. „Dobře je vše vidět v odrazu na okně, zvlášť pokud svítí sluníčko. Děti přitom myslí, že je nesleduji. Zezadu ze třídy mám také lepší přehled," prozradila.

Podle učitelky z humpolecké základní školy Hradská Jany Bakešové už dnes děti nejsou ve vymýšlení skrýší pro taháky příliš originální a  většinou používají klasiku: taháky na lavici, na ruce, v penále nebo si stočí papírek do průhledné propisky. „Jsou líní vyrobit si něco komplikovanějšího nebo si ho i vůbec napsat. Někdy jim nabídnete možnost vylepšit si známku a  oni odvětí, ať jim klidně dám horší, že nemají zájem," popsala situaci ve škole Jana Bakešová, která učí na druhém stupni.

Jak říká, dříve byli studenti vynalézavější. Sama se jako studentka u kamaráda setkala třeba s rafinovaným tahákem na gumičce schovaným v rukávu saka.

„Jednou jsem akorát odhalila žáka, jak si při čtení a opravě diktátu, kdy už děti měly mít odložená pera, ulomenou tuhou od tužky strčenou za nehtem opravuje chyby. To mi připadalo jako šikovná schovka," vzpomněla si na jeden originální trik.

Podle učitelky ze Základní školy Osvobození v Pelhřimově Kateřiny Matějkové je nejrozšířenější způsob podvádění opisování od souseda či sešit pod lavicí. „Také letí psát si taháky na ruku, do penálu a na lavici. Hloupé je, když si pak žák sahá pro test popsanou rukou. To si nejde nevšimnout. Jinak za mě byly na střední a výšce nejpopulárnějšími taháky buď chytrý a naučený soused, nebo papír zastrčit pod test," usmála se teprve nedávno vystudovaná učitelka.

Málokdo se nemůže pochlubit s tím, jak si ve škole vypomáhal taháky. „Já si tahák psala na židli před sebe, vytištěný jsem dávala za obal PET láhve, schovávala do pantoflí anebo jsem si je psala nad kotník a pak jsem dělala, že se drbu," svěřila se Lenka Procházková Kotková z Bohdalína.

Výstup z diskuse na Facebooku: výběr osvědčených skrýší pro taháky

1) zkušenosti těch, kdo už mají školu úspěšně za sebou

- Mezi tlačítka kalkulačky

- Vytisknutá etiketa na Dobrou vodu a místo jejího složení tahák

- Tahák na sedadle své židle, jen jsem si nesměla vzít ten den sukni

- Do průhledné propisky, z druhé strany pravítka, nejlepší ale byly sešity použité jako podložka pod písemkou. Tam bylo všechno

- Popsat si papír na test, který jsme si měli nosit vlastní, slabě tužkou informacemi a ke konci písemky to vygumovat

- Při matice a účetnictví jsem si lepila taháky do kalkulačky. Někdy jsem si napsala tahák na židli přede mnou anebo si rovnou vyfotila tahák do mobilu a opisovala z něj. A někdy jsem si vzala dlouhý rukáv, tahák do něj vložila a podle potřeby povytahovala

- Tužkou na lavici – jedničkou, aby to šlo rychle smazat, kdyby něco. Ale muselo se to psát slabě a nebýt toho moc

- Tiskli jsme si taháky laserovou tiskárnou na průhlednou folii a potom jsme je dávali do speciálních propisek, kde se smotané na pružině daly vytahovat

- Používal jsem tátův recept: Vystřihl jsem si z tvrdého papíru půlkruh 
s malým výstupkem uprostřed – za ten jsem ho připínáčkem připevnil zespodu k lavici a bylo. Když jsem potřeboval nápovědu, tahák vyjel, když se přiblížil učitel, tak jsem s tím prostě zase zajel do lavice. A když měl učitel podezření a do lavice se podíval, nikdy nic nenašel – zkontrolovat desku zespoda nikoho nenapadlo

2) pouze pro dívky, nanejvýš ve skotské škole

- Psala jsem si je po rukách anebo – když jsem měla sukni – na papír na stehno pod silonky

- Skvělá je sukně s kanýry, tam se nalepí kdeco

- Taháky jsem si schovávala pod sukni. Musela být kratší, tak nad kolena. Připevnila jsem ho sponkou pod okraj sukně a v případě potřeby jsem sukni ohrnula. I když měl učitel podezření, nemohl mi říct, abych si vyhrnula sukni, protože by z toho mohl mít problémy

Autor: Dominika Dufková

2.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
To mají za sebou fotbalisté Štoků (v modrém). Tentokrát na ně nestačil nováček z Rozsochatce, který si odvezl porážku 6:1.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

V čele skupiny Střed druhé ligy jsou už zase havlíčkobrodští hokejisté (v červených dresech). Tábor totiž klopýtl s Kolínem.

Bruslaři rozstříleli Medvědy a vrátili se do čela tabulky

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení