Vysočina má v anketě v tuto chvíli ještě jedno nelichotivé prvenství. Zůstala jediným krajem, z něhož do aktuálního ročníku Zlatého Ámose, který patří ke školnímu roku 2017/2018, nepřišla žádná přihláška.

Celkem bylo 27. prosince v poledne do ankety Zlatý Ámos nominováno 45 učitelů a učitelek. Devět přihlášek nemělo v pořádku všechny náležitosti, celkový skutečný počet účastníků v anketě se může od současného lišit.

Nejvíce nominací přišlo ze škol ve Středočeském kraji, těch byl devět. O jednu nominaci méně poslali žáci a studenti ze škol v Ústeckém kraji. Právě školáci mají výsadní roli do ankety své oblíbené kantory navrhovat, ostatně paragraf 3 pravidel Zlatého Ámose říká: „Navrhovat kandidáty do ankety mohou pouze žáci základních a středních škol a členové dětských zájmových sdružení.“ I proto je šance, že by ještě nějaký návrh z Vysočiny do ankety přišel, v rovině teorie.

Z Vysočiny je v historii ankety jediná Zlatá Ámoska. Ivana Krumplová jako učitelka Základní školy Krásovy domky Pelhřimov ovládla ve školním roce 2005/2006 třináctý ročník.

Poslední úspěch

Poslední úspěch zaznamenala Vysočina v Zlatém Ámosovi ve 23. ročníku ankety, kdy byl také naposledy udělen titul Ámoska Vysočiny. Ve školním roce 2015/2016 se jí stala Alena Michálková ze Základní školy a Mateřská školy Černovice na Pelhřimovsku. Alena Michálková se před dvěma lety nakonec dostala až do finále, z něhož domů do Černovic vezla titul Dětská Ámoska 2016.

Alena Michálková tehdy po návratu z finálového kola neskrývala z účasti v soutěži i z dílčího titulu nadšení. „Já jsem tou nejlepší Ámoskou, jakou můžu být. Když bych si měla vybrat, tak bych si stejně vzala právě tu dětskou, protože ta je podle mě úplně ta nejlepší a nejupřímnější. Celá tato soutěž je totiž postavená na vztahu učitel – děti. Beru to tedy tak, že jsem vyhrála úplně to nejvíc, co jsem mohla, a to lásku a obdiv dětí,“ vyprávěla tehdy Alena Michálková, proč je z výsledků soutěže tolik nadšená.

Loni dostali organizátoři ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky už jen jedinou nominaci z Vysočiny, takže titul Ámos Vysočiny nemohl být udělen, neboť tady je podmínkou účast minimálně tří kantorů v regionálním kole.

Vítěz 25. ročníku ankety Zlatý Ámos bude znám 23. března 2018, kdy se koná finále ankety.