V Jihlavě v pátek 31. července svůj příběh povypráví Asaf Auerbach – jedno ze zachráněných Wintonových dětí. Asaf se narodil v roce 1928 v Izraeli. Jeho rodiče pocházeli z Československa a do Izraele se vystěhovali v roce 1922. Rodiče se ale v roce 1930, patrně ze zdravotních důvodů, rozhodli pro návrat zpět do Prahy.

Asaf Auerbach spolu s bratrem Rubenem odjeli z Československa 18. 7. 1939 jedním z vlaků, jejichž odjezd organizoval Nicholas Winton. Asaf přiznává, že svůj odjezd do Anglie, kdy mu bylo jedenáct let, nevnímal nijak dramaticky.

Jak příběh pokračoval, Asaf povypráví v jihlavském Parku Gustava Mahlera. „Od 19.30 proběhne v parku Gustava Mahlera open-air setkání s (ne)obyčejnou lidskostí. Je připravena projekce jedinečného dokumentu Matěje Mináče Síla lidskosti a v besedě poznáme Nicholase Wintona prostřednictvím osobních vzpomínek, bez patosu a s nadhledem," vyjádřila se Silvie Čermáková z Muzea Vysočiny Jihlava, které akci pořádá.

14. března 1939 vyjel první Wintonův vlak, 1. července 1939 vlak s nejvyšším počtem 241 zachráněných dětí, 2. srpna 1939 mohl odjet vlak osmý, tedy poslední úspěšný vlak. 1. září 1939 vyjel vlak devátý, kde bylo 250 dětí. Tímto dnem ale začala válka a vlak byl vrácen zpět. Téměř žádné z dětí nepřežilo nacistické koncentrační tábory a plynové komory. Muzeum Vysočiny Jihlava se pokusí vypravit vlak, který nemohl odjet. „Od 31. července do 1. září bude možné zakoupit jednu z 250 jízdenek, a připojit se tak k obyčejné lidskosti a pomoci dětem, které jsou v nebezpečí dnes. Základní cena jízdenky je sto korun, její skutečná cena je na vás. Maximální cena totiž není stanovena. Využití prostředků pro děti ohrožené v současném světě garantuje UNICEF (program Přežití a rozvoj malých dětí)," uzavřela Silvie Čermáková.