„Dlouhodobě jsme a pro ruské partnery strategický dodavatel. V současné chvíli máme v Rusku podepsané zakázky v řádech miliard korun a další projekty také v hodnotě miliard korun jsou v různých fázích obchodních etap,“ potvrdil generální ředitel žďárské strojírenské firmy ŽĎAS Pavel Cesnek.

„V dané chvíli je situace ovšem velmi nepřehledná a vše závisí na tom, jak se bude vyvíjet v následujících dnech,“ dodal Pavel Cesnek.

Ilustrační foto.
Muniční sklady na Vysočině: Bezpečné, vyvracejí obavy lidí úřad i starostové

Žďárská strojírenská firma spolupracuje s Ruskem dlouhodobě, v minulosti tam už uzavřela například kontrakt na výstavbu energetického zdroje s návaznou výrobou stlačeného vzduchu pro společnost Magnitogorskij metalurgičeskij kombinat nebo strategickou smlouvu na dodávku výkovků pro jadernou energetiku s ruským energetickým gigantem Rosatom.

Největší obchodní partner

Také strojírenská firma Kovofiniš z Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku je závislá na dodávkách do Ruské federace. „Rusko je náš největší obchodní partner. Ať si politici řeší mezi sebou svoje zákulisní hry a obchodním vztahům dají pokoj,“ ozval se ředitel ledečské firmy Josef Zikmunda.

I tato společnost má u svých ruských partnerů významné zakázky. „Naruší nám to výrobu a dokonce to může znamenat propuštění až tří stovek lidí, což na Ledečsku, kde není moc pracovních příležitostí, není žádná maličkost,“ zdůraznil ředitel a dodal, že současnou politickou přestřelku nechápe, zvlášť když jsou ve hře obchodní sankce.

Jaderná elektrárna Dukovany.
Ruská dostavba Dukovan: přečtěte si, co říkají osobnosti z Vysočiny

Obchodním partnerem s Ruskou federací je i další firma ze Žďárska - První brněnská strojírna (PBS) z Velké Bíteše. I na její zakázky by mohly mít případné sankce ze strany Ruska významný dopad. „V současné době neregistrujeme žádný vliv či snahu o omezení našeho exportu do Ruské federace v souvislosti s aktuálním vývojem politické situace. V případě produkce naší společnosti se jedná z větší části o dlouhodobě nasmlouvané kontrakty, které podléhají standardním mezinárodně platným smluvním vztahům,“ uvedl Marek Fiala, ředitel marketingu První brněnské strojírny Velká Bíteš.

I on doufá, že se jejich podniku diplomatický konflikt s Ruskem nedotkne. „Aktuálně je ještě příliš brzo hodnotit, ale věříme, že tato situace neovlivní ani naše budoucí obchodní vztahy s ruskými obchodními partnery,“ vyjádřil se Marek Fiala.