Jako peněžitý dar, který je vyplácen rodičům, schválili jimramovští zastupitelé příspěvek ve výši pět tisíc korun. Ten náleží každému novému občánkovi městyse. Ale s tím, že pokud rodiče dluží městysi peníze, z daru budou odečteny. Ve výsledku se tak může peněžní dar rovnat i nule.

„Těch pět tisíc korun dáváme už dlouho, tuším, že od roku 2009. Teď bylo třeba tento dar upřesnit. Peníze budou určeny rodičům, takže počítáme s darovacími smlouvami. A dále, když někdo dluží peníze městysi, a ani se nesnaží komunikovat, nepřipadá nám adekvátní, abychom mu dávali peníze," vysvětlil starosta Jimramova Josef Homolka.

Štědří, co se týče financí, jsou vůči novým obyvatelům města, respektive jejich zákonným zástupcům, také v Bystřici nad Pernštejnem. Tam činí peněžitý příspěvek radnice na narozené miminko čtyři tisíce korun. Nedostanou ho však úplně všichni rodiče. Na rozdíl od Jimramova přísnost k rodičům v Bystřici uplatňují už řadu let.

„Občas se stane, že rodiče dostanou jen prázdnou obálku, protože mají dluhy vůči městu, které se srážkou z daru při narození dítěte umořují. Děláme to tak už dlouhá léta," řekl bystřický místostarosta Josef Vojta. Dodal, že kromě peněz jsou rodičům předávány i další drobnosti, jako je pamětní list či hračka pro děťátko.

Pamětní medailonek

Jestli mají rodiče nového občánka města finanční závazky vůči městu, anebo ne, nezkoumají ve Velkém Meziříčí. I tam rodičům novorozených miminek přispívají jednorázovým finančním darem, konkrétně ve výši patnáct set korun. „Skutečnost, jestli mají rodiče novorozeného občánka vůči městu nějaký dluh, neověřujeme. Peněžní dar spojený s narozením dítěte dostávají automaticky," konstatoval velkomeziříčský starosta Radovan Necid.

Případné neumořené pohledávky rodičů vůči městu neověřuje ani novoměstská radnice. Ta v současné době za každého nového občánka města, mimo dárek v podobě pamětního medailonku, vyplácí jeden tisíc korun.

„Neověřujeme dluhy, peníze vyplácíme rovnou, ale musím říct, že to není špatná myšlenka. Někteří lidé třeba dluží městu jen čtyři či pět stovek, ale když nereagují, dluh se jim nakonec může vyšplhat na několikanásobně vyšší částku. Pokud by se jim narodilo dítě, bylo by možné to tímto způsobem vyřešit," předeslal starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Tisícem korun přispívají rodičům novorozenců ve Velké Bíteši a ani tam přitom na dluhy vůči městu nehledí. Ty v tomto případě neřeší ani ve Žďáře nad Sázavou, kde nové občánky obdarovávají jen upomínkovými drobnostmi a záznamem z vítání občánků.

Peníze dostávají i rodiče dětí ve Vojnově Městci. „Vyplácíme dva tisíce korun. Dále dětem darujeme hračky a předáváme pamětní list," uvedl starosta městyse Karel Malivánek.

Kolik dávají?

Jimramov 5000 Kč, upomínkové drobnosti

Bystřice nad Pernštejnem 4000 Kč, hračka, upomínkové drobnosti

Nové Město na Moravě 1000 Kč, pamětní medailonek

Svratka 2000 Kč, upomínkové drobnosti

Velké Meziříčí 1500 Kč, knížka, upomínkové drobnosti

Velká Bíteš 1000 Kč, upomínkové drobnosti

Žďár nad Sázavou knížka, upomínkové drobnosti