Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Žďáru přivezou nové zvony

Žďár nad Sázavou - Po čtyřiasedmdesáti letech se na Zelenou horu vracejí zvony. Pro poutní kostel svatého Jana Nepomuckého je nechala odlít žďárská farnost Nanebevzetí Panny Marie, jež památku pod ochranou UNESCO spravuje.

18.4.2016
SDÍLEJ:

Do Žďáru nové zvony přiveze jejich tvůrce zvonařský mistr Petr Rudolf Manoušek.Foto: Zvonařství Manoušek

Do Žďáru tři nové zvony přivezou v pátek. „Slavnostní požehnání je naplánované na pondělí 16. května, po svatojánské pouti," řekl duchovní správce farnosti Vladimír Vojtěch Záleský. „Do té doby budou zvony vystavené v kostele, aby je lidé mohli vidět před tím, než budou zavěšeny," doplnil farář Záleský.

Návštěvníci si mohou zvony prohlédnout už o víkendu. „Tuto neděli 24. dubna bude od 14 do 17 hodin kostel na Zelené hoře otevřený zdarma, aby se mohl kdokoli přijít podívat," pověděla kastelánka Lenka Houbová.

Zvony pak budou v kostele svatého Jana Nepomuckého až do žďárské pouti. „Návštěvníci je pak uvidí v rámci prohlídek. Klasický provoz začne zase v pondělí, do konce dubna provádíme o víkendech či objednané skupiny, od května už denně od 9 do 17 hodin," připomněla Houbová.

Na úterý 17. května se pak chystá zavěšení zvonů, den nato přijde na řadu zapojení elektřiny i první zkouška. „K prvnímu zazvonění bychom rádi uspořádali trošku slavnostnější akci, ovšem podrobnosti zatím ještě připravujeme," dodala kastelánka.

Zvony do Žďáru přiveze jejich tvůrce pražský zvonařský mistr Petr Rudolf Manoušek. Odlil je loni na podzim a s řemeslníky připravuje instalaci. Tesaři nyní montují trámy pro zavěšení zvonů. „Všechno pokračuje dobře. Zvony jsou už připravené, minulý týden ve středu jsme je v kovárně zkompletovali se závěsy a kováním," přiblížil mistr zvonař Manoušek.

Zvonař teď se spolupracovníky dává dohromady, co bude ještě třeba nachystat či upravit. „Kostel je památkou UNESCO, vše podléhá schvalování, tak občas řešíme nějaký zádrhel či nutnou změnu," řekl Petr Rudolf Manoušek.

Tři nové zvony se jmenují po patronech, jimž jsou zasvěceny svatých Cyrilu a Metodějovi, Zdislavě a Vojtěchovi, a nesou jejich reliéfy. Zvonit jimi budou naprogramované elektrické stroje. „Já všude doporučuji, aby nepoužívali všechny zvony pořád, aby to nezevšednělo. Moc se těším, až je ve Žďáře uslyším, a věřím, že přinesou radost a budou se líbit," usmál se mistr zvonař.

Největší zvon přijde do kostelní věže, dva menší do vížek ambitu. Do věže pak budou řemeslníci muset zvon vynést. „Běžně to dělá jeřáb, ale když máte kostel, kam se jeřáb nedostane, nic jiného nezbývá," řekl s úsměvem Manoušek.

Zvonař navázal na to, co ve Žďáře vytvořil jeho dědeček. Firma Manoušek odlila v roce 1926 pro Zelenou horu tři zvony jako náhradu za zvony zabavené v 1. světové válce. V roce 1942 ale zmizely i ony, opět jako válečná rekvizice. Od té doby tam zvony chybí. Na ty nové farnosti přispěli i dárci kněží z brněnské diecéze, žďárská radnice a společnost Žďas. „Nejmenší zvon vyjde zhruba na sedmdesát, největší asi na sto tisíc korun," řekl farář Záleský. Celkové náklady na pořízení a instalaci zvonů ale ještě nejsou upřesněny.

Autor: Martina Lorencová

18.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení