Za brutální útok na vychovatelku a barmanku stanuly ve středu před jihlavským soudem dvě mladistvé dívky. Odešly s nepodmíněnými tresty.

Letos 17. března utekly za dramatických okolností z Výchovného ústavu v Janštejně na Jihlavsku tři mladistvé dívky. Ústav je odloučeným pracovištěm Výchovného ústavu ve Velkém Meziříčí.

Vychovatelku vlákaly do pasti

Aby se dvě šestnáctileté a jedna sedmnáctiletá dívka dostaly na svobodu, musely získat univerzální klíč, který nosila vychovatelka přivázaný na poutku u kalhot. Předstíraly proto incident, při němž jedna ze šestnáctiletých dívek prorazila dveře pokoje, v němž byla její kamarádka. Když devětačtyřicetiletá vychovatelka přiběhla, aby uměle vyvolaný konflikt uklidnila, padla do pasti.

Chovankyně se na ní okamžitě vrhly. Dívka, která prorazila dveře, natlačila vychovatelku přes stůl do rohu místnosti a předloktím ji tlačila na krk. Přitom jí říkala, ať se nebrání, nebo ji udusí. S držením vychovatelky jí pomáhala další dívka. Třetí dívka pak ženě utrhla poutko i s univerzálním klíčem a z ústavu utekly.

Vychovatelka byla po útoku zraněná a skončila v pracovní neschopnosti. Dívky jí poranily kyčelní kloub, způsobily podvrtnutí krční páteře, zhmoždily nos a pravou polovinu hrudníku, narazily jí lokty a přivodily pohmožděniny a modřiny. Kromě toho jí poničily brýle a oblečení.

Barmance držely nůž pod krkem

Přesně o měsíc později utekla ze zahrady téhož ústavu další patnáctiletá dívka. Zamířila do Přerova, kde se potkala s dívkou, která při dramatickém útěku držela pod krkem vychovatelku a byla stále na útěku.

Někdy kolem půl desáté večer 15. dubna vymyslely společný plán, jak se dostat k penězům. Přepadly dvaadvacetiletou barmanku podniku Krijcos v Husově ulici v Přerově. Mladší z dívek vběhla za bar, kde sebrala kovový příborový nůž a přiložila ho barmance ke krku. Žena se bránila a snažila se nůž odstrčit. Přitom se drobně pořezala na malíčku. Agresivní dívka barmanku zatáhla do skladu, kde žena zakopla a spadla na zem. Dívka jí řekla, že když jim dá klíč od šuplíků, tak se jí nic nestane. Druhá dívka mezitím z baru ukradla přes čtrnáct tisíc korun, mobilní telefon a cigarety. Na odchodu barmance řekly, že jestli zavolá policii dřív než za hodinu, tak si ji najdou.

Tentýž den obě dívky policie dopadla a skončily ve vězení. Příběh obou dívek pokračoval ve středu před Okresním soudem v Jihlavě. Z hlavního líčení byla veřejnost vyloučena, protože jde o mladistvé osoby. Rozsudek ale musí být vždy vyhlášen veřejně. Podle vysvětlení soudce se obě dívky k loupežným přepadením přiznaly.

Soudce nikdy nebyl přísnější

Jedna z dívek byla odsouzena ke třem a půl letům vězení, a to za dvojnásobnou loupež ve výchovném ústavu a v baru, dřívější krádež mobilního telefonu z loňského roku a opakované útěky z výchovného ústavu. Podle soudce Zdeňka Chalupy jde o extrémní případ, kdy obě dívky za sebou mají bohatou kriminální minulost. „Vyšší trest pro mladistvého jsem zatím za svou kariéru nezažil," řekl Deníku po rozsudku státní zástupce Ivo Novák.

Druhá dívka dostala také nepodmíněný trest na dvacet měsíců za loupež v přerovském baru a útěk z výchovného ústavu. Obě dívky musejí zaplatit poškozeným lidem způsobenou škodu.

Rozsudek zatím není pravomocný. Dívka s přísnějším trestem se na místě odvolala, druhá si nechala lhůtu na rozmyšlenou. Dvě dívky, které se podílely na násilném útěku z ústavu, budou souzeny zvlášť.

Podle soudce Zdeňka Chalupy, který se zabývá problematikou mládeže, je škoda, že zákon neumožňuje, aby podobné případy mohla sledovat přímo v soudní síni veřejnost. „Především pro vrstevníky těchto mladistvých pachatelů by to mohlo mít výchovný vliv," podotkl Zdeněk Chalupa.