Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Důležité je nebát se, říká cestovatel

Pelhřimov – Martin Vaněk je vášnivým cestovatelem 
a mimo jiné i organizátorem akce Den cestovatelů.


17.9.2016
SDÍLEJ:

První ročník festivalu Dne cestovatelů pořádá nadšený dobrodruh Martin Vaněk. Foto: Lucie Ješátková

I když své cestovatelské cíle vidí spíš na východě, nejvíc z celého festivalu se těší na přednášku o Ekvádoru.

Cestovatelská přednáška Den cestovatelů se koná letos poprvé. Co vás vedlo k pořádání této akce?
V podstatě prvním krokem bylo spolupořádání festivalu Expediční kamera. V průběhu této akce jsme samozřejmě promítali filmy a poznávali různé cestovatele. Po skončení akce se 
k nám dostalo mnoho pozitivních reakcí. Hlavně povídání se samotnými dobrodruhy mělo úspěch. Filmy se samozřejmě líbily také, ale přímý kontakt s cestovatelem je mnohem zajímavější a poutavější. V souvislosti s Expediční kame-rou jsem také zjistil, že je tu v okolí spousta zajímavých lidí, kteří cestují.

Čím se tedy bude Den cestovatelů lišit například od Expediční kamery?
Den cestovatelů není jenom o cestovatelích z Čes-ké republiky, kteří už mají procestovaných spoustu zemí. Jde hlavně o to dostat na tuto akci lidi, kteří jsou 
z okolí, cestují stejně jako známí čeští cestovatelé, jen se o nich tolik neví.

Proč jste tedy pozval zrovna Davida Švejnohu?
David Švejnoha už tu párkrát byl. Vím, jak prezentuje a že je zábavný. Lidé ho navíc znají z Hodiny H. Když jsem hledal cestovatele, kterého pozvu, důležité bylo, aby to byl mladý člověk. Přednášející musí umět nadchnout mladé lidi, ale také musí zaujmout starší publikum. David Švejnoha je přesně takový. Má hodně nacestováno, je to velmi pohodový člověk 
a dokáže skvěle zprostředkovat svoje zážitky.

Den cestovatelů začíná v půl sedmé. Bude to program na celý večer?
V podstatě ano. Na začátku programu budou dvě přednášky. První od Marie Lollok Klementové o Ekvádoru a druhá o přírodních národech právě od Davida Švejnohy. Následovat bude workshop, kde se lidé dozví, jak se stát cestovatelem. Během celého večera bude navíc pro návštěvníky připravena i výstava fotek od Jindřicha Štěrby. Bude tu 
k zakoupení i outdoorová kuchařka od Petry Pospěchové, která není určena jen pro přežití v džungli, ale je hlavně pro rodiny s dětmi. Nechce, aby rodinné výlety byly jen o konzervách a instantních nudlích. Součástí akce bude samozřejmě také občerstvení.

Jaké fotografie představí Jindřich Štěrba? Půjde o snímky z konkrétní země?
Jindřich Štěrba je jeden 
z místních nadšených cestovatelů. Musím se přiznat, že ještě přesně nevím, jaké fotky si na dnešek připravil, ale rozhodně to bude zajímavé. V minulosti navštívil Indonésii, Filipíny nebo například Madeiru.

Mluvil jste také o workshopu Jak se stát cestovatelem. Na co se mají návštěvníci těšit?
Workshop je opět nápad Davida Švejnohy. Půjde spíš o debatu mezi ním a publikem. Poradí a pomůže lidem, kteří by chtěli někam vycestovat a nemají k tomu dostatečné informace. Budou to rady typu „jak se připravit na cestu, co si zabalit, jaké jsou potřeba doklady" a tak dále. Důležité je, ničeho se nebát. V dnešní době sice přibývá míst, kam se lidé neodváží, David Švejnoha ale dokáže v tomto směru dobře poradit.

Máte už teď v plánu nějaké další podobné přednášky?
Uvidím, jak se dnešní akce chytne. Je těžké tady něco pořádat, na druhou stranu je super, že se něco děje. Jsou tu outdoorové festivaly, Expediční kamera a další. Den cestovatelů je zase něco jiného, čim se snažím přispět. První ročník je takový zkušební. Byl bych ale rád, kdyby se akce rozrostla dál. Chtěl bych, aby další ročník byl více o místních dobrodruzích. Třeba Štěpán Jirků. To je velmi akční člověk, který se nebojí vypravit se sám do neznámé divočiny. Byl jsem na jeho přednášce o Laponsku a musím říct, 
že byla velmi inspirativní. Přednášku by ale mohl vést kdokoliv, kdo rád cestuje 
a svoje zážitky a zkušenos-
ti by rád sdílel s ostatními.

Vyrazil jste vy sám na nějakou dobrodružnou cestu?
Já osobně cestuji velmi rád, poslední roky to bylo většinou na východ. S kamarády plánujeme cesty, které směřují mimo pláže 
a hotely, více do hor. Zatím se trochu trápím s výškou nad 5 000 metrů nad mořem, ale snad se to zlepší. Dobrodružství v podstatě čeká za kopcem. Ono boha-tě stačí popojít kousek za Pelhřimov a člověk pozná spoustu skvělých míst. Sta-čí jen vyrazit.

Na co se z celého festivalu těšíte nejvíc?
Samozřejmě na točené pivo (úsměv). Jsem ale velmi potěšen a zároveň se těším na cestovatelku Marii Lollok a její povídání o Ekvádoru. Je to čerstvá maminka a je velmi vytížená i pracovně. Proto jsem rád, že si na tuto akci udělala čas.

Lucie Ješátková


Den cestovatelů

pátek 16. září, od 18.30 hodin
Pelhřimov, Malá scéna Kulturního domu Máj
Hosté: Marie Lollok Klementová, David Švejnoha, Jindřich Štěrba

Autor: Redakce

17.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spisovatelka Petra Braunová dá před volbami přednost knihám.
1

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Učitelka Alena Slavíková.

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Havlíčkův Brod – Osmnáct jim sice bude až za pár let, ale už ve čtvrtek 19. října si poprvé vyzkoušely vhodit svůj hlas do volební urny. Řeč je o dětech, které jsou klienty havlíčkobrodského Nízkoprahového klubu BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod a které si právě v klubu mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak to ve volební místnosti vlastně chodí.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení