Do lavic usednou i humpolečtí a pacovští gymnazisté, stejně jako žáci Střední průmyslové školy a Středního odborného učiliště Pelhřimov (SPŠ a SOU). Na předsváteční pondělí 16. listopadu ale někteří ředitelé zmíněných škol ředitelské volno vyhlásí.

Oslovení zástupci škol 
v okrese se vesměs shodli, že pokud prázdniny či státní svátky vycházejí podobně jako letos v říjnu a listopadu, na vyučování se většinou právě nehrnou žáci středních škol, kteří za vzděláváním dojíždějí anebo přes týden bydlí na internátech.

V případě školáků ze základních škol mají starosti spíše rodiče, kteří o prázdninách musí do práce a jejich děti nemá kdo hlídat. „Pro vyhlášení ředitelského volna jsou dány přesné důvody, například přírodní katastrofa, přestavba školy nebo havárie," vysvětlila ředitelka humpoleckého gymnázia Hana Havelková.

Také ředitel SPŠ a SOU Pelhřimov Pavel Hlaváček zmínil, že ředitelského volna využívají jen v krajních případech. „A to třeba při stavebních úpravách budovy nebo výpadcích energií, což nemusí navazovat na prázdniny a státní svátky. Loni jsme ředitelské volno neměli," uvedl Hlaváček.

Den volna čeká v pondělí 16. listopadu na žáky všech čtyř pelhřimovských základních škol, humpolecké základní školy Hálkova a základní školy Želiv. „V pondělí budeme mít náhradní volno za povinnou vánoční dílnu, kterou každoročně pořádáme v sobotu před adventní nedělí," vysvětlila ředitelka želivské základní školy Marie Dolejšová. Pelhřimovská základní škola Na Pražské využije podle slov ředitele Luďka Charouzka volné pondělí k likvidaci mravenců v budově.

Pacovští gymnazisté sice musí 16. listopadu do školy, ale jak prozradil ředitel Josef Novák, žáci dvou posledních ročníků se mohou těšit na workshop o holocaustu. „Jinak změny ve výuce neděláme, nestává se totiž, že by během takových dní dorazilo méně žáků," dodal Novák.

Rodiče školáků z humpolecké základní školy Hálkova mohou o volném pondělí využít školní družinu, kde děti zabaví a pohlídají. „Zkušenost máme ale takovou, že o tuto nabídku zájem není," řekla zástupkyně ředitele Alena Kukrechtová. ⋌…2