Předchozí
1 z 8
Další

„Od kostela dolů obec skoro neexistuje. Kostel je bez střechy, bez věže. Škola bez fasády a bez střechy. Z domů zbyly jen obvodové zdi bez střech a bez oken,“ popsal krátce po události místostarosta Hrušek Marek Babisz.

Tornádo srovnalo část obce Hrušky doslova se zemí.Tornádo srovnalo část obce Hrušky doslova se zemí.Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Řádění živlu tam nepřežilo šest lidí. Těžkým zraněním, které utrpělo při tornádu, podlehlo v bohunické nemocnici i dvouleté dítě. Úmrtí potvrdila mluvčí zařízení Veronika Plachá.

Apokalypsa po tornádu v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, 24. června 2021.
Výjimečné tornádo zpustošilo jih Moravy: Mrtví lidé i zničené části vesnic

Tradiční nedělní mše se tentokrát uskutečnila v Moravské Nové Vsi pod širým nebem. Kostel je poničený po čtvrtečním tornádu.Tradiční nedělní mše se tentokrát uskutečnila v Moravské Nové Vsi pod širým nebem. Kostel je poničený po čtvrtečním tornádu.Zdroj: Deník/Oldřich Haluza

Desítky věřících přišly v Moravské Nové Vsi v neděli 27. června ve čtvrt na deset dopoledne na tradiční mši. Kvůli následkům čtvrtečního tornáda se však tentokrát uskutečnila pod širým nebem nedaleko místního kostela.

Tradiční nedělní mše se tentokrát uskutečnila v Moravské Nové Vsi pod širým nebem. Kostel je poničený po čtvrtečním tornádu.
Navzdory následkům tornáda: mše v Moravské Nové Vsi byla pod širým nebem

Křesťanský chrám je totiž po řádění přírodního živlu poškozený. Zájem o účast na mši byl tak velký, že kromě lidí sedících na lavičkách, někteří další věřící stáli. "Je to hrůza, obrovské neštěstí," řekla jedna z místních obyvatelek na místě.

O týden později už kněz sloužil nedělní mši přímo v kostele, i když byl stále bez střechy.

Tornádo srovnalo část obce Hrušky doslova se zemí. Lidé v sobotu dopoledne neúnavně pracovali a pomáhali jeden druhému.Tornádo srovnalo část obce Hrušky doslova se zemí. Lidé v sobotu dopoledne neúnavně pracovali a pomáhali jeden druhému.Zdroj: Deník/Iva Haghofer

V Hruškách se v úterý 29. června před polednem těžká technika pustila do shazování zbytků kostelní věže, kterou tornádo nevratně zdevastovalo.

V Hruškách je určených k demolici přes šedesát domů. Další desítky pak v Moravské Nové Vsi, Mikulčicích nebo Lužicích.

Odklízení následků tornáda v Mikulčicích v úterý odpoledne.
Účet tornáda na Břeclavsku a Hodonínsku: k zemi půjde 115 domů, začíná bourání

Poničený je po tornádu i kostel v blízké Moravské Nové Vsi. Chybí tam střecha, ale klenba je nepoškozená.

Prvňáci ZŠ Vančurova HodonínPrvňáci ZŠ Vančurova HodonínZdroj: Deník/Barbora Skočíková

V Hruškách si děti převzaly vysvědčení ve středu 30. června kvůli následkům bouře za nezvyklých okolností. "Vysvědčení si převzaly na fotbalovém hřišti, aby byly mimo dění," potvrdil místostarosta Hrušek Marek Babisz. Podobně postupovali také v Lužicích.

Děti se pochlubily pěknými známkami.
Netradiční předávání vysvědčení: místo dárků a květin peníze postiženým tornádem

Bouře zasáhla na Hodonínsku i Mikulčice. Část žáků si tam vysvědčení převzala přímo ve škole, dorazilo jich třicet. Podle informací ředitele Michala Bešty měla škola poškozenou střechu a okna, které ale hasiči rychle opravili.

Extrémně ničivé a vzácné. Meteorologové vydali zprávu s hodnocením tornádaExtrémně ničivé a vzácné. Meteorologové vydali zprávu s hodnocením tornádaZdroj: Deník/Pavel Podešva

Vítr mohl mít rychlost i 400 kilometrů za hodinu, uvedli meteorologové.

Ničivější, než se původně zdálo. Český hydrometeorologický ústav vydal v pátek 2. července hodnocení, v němž popisuje sílu tornáda, které se přehnalo přes jižní Moravu. Jeho sílu zařadili do kategorie F4.

Extrémně ničivé a vzácné. Meteorologové vydali zprávu s hodnocením tornáda
Extrémně ničivé. Vítr mohl mít i 400 kilometrů za hodinu, říkají meteorologové

Kategorie F4 je na Fujitově stupnici druhá nejničivější. Vítr při ní dosahuje rychlosti až 418 kilometrů v hodině. Solidní domy srovnává se zemí, stavby se slabšími základy odnáší. Auta odmršťuje a těžké předměty přetváří v létající projektily. Tornáda o takové síle jsou v Evropě vzácným úkazem.

Demolice pod kontrolou jihomoravských hasičů po ničivém tornádu z 24. června 2021. Na snímku Zdravotní středisko Lužice na Hodonínsku.Demolice pod kontrolou jihomoravských hasičů po ničivém tornádu z 24. června 2021. Na snímku Zdravotní středisko Lužice na Hodonínsku.Zdroj: Deník/Dagmar Sedláčková

V Lužicích zbourali zdravotní středisko. Lidem sloužilo třicet let

Téměř třicet let chodila zdravotní sestra Marta Podrazilová do zubní ordinace v Lužicích včas. V pátek přišla pozdě. V ustrnutí a slzami v očích už jen přihlížela, jak se tamní zdravotní středisko bortí pod ocelovými kusadly rypadla.

Demolice pod kontrolou jihomoravských hasičů po ničivém tornádu z 24. června 2021. Na snímku Zdravotní středisko Lužice na Hodonínsku.
Zdravotní středisko šlo k zemi. Lužickým sloužilo skoro třicet let

Zdravotní středisko v Lužicích na Hodonínsku padlo v pátek 2. července dopoledne k zemi. Jako první dům z řízené demolice po ničivém tornádu. Stejný osud čeká zhruba sto osmdesát domů v zasažených obcích. Lužičtí měli podle starosty Tomáše Kláska štěstí v neštěstí. „Zrovna jsme schvalovali stavbu nového zdravotního střediska v centru obce, když přišlo tornádo. Tenhle dům už měl odslouženo, ale takový konec jsme nečekali“ přihlížel mizení obecního majetku.

CharitaCharitaZdroj: Vojtěch Podstavek

Na obce postižené tornádem se k pátku 2. července ve sbírkách vybrala jedna miliarda korun. Nejvíce peněz je zřejmě na účtu Diecézní charity Brno, kam lidé poslali 247 milionů korun. Sbírkový účet Nadace Via dnes dopoledne překonal hranici 200 milionů. Přes 100 milionů vybrala organizace Člověk v tísni, která na účtě eviduje 136,5 milionu korun.

"Ani v nejfantastičtějším snu by mě nenapadlo, že vybereme čtvrt miliardy. Jsme velmi překvapeni mírou solidarity a tím, kolik se vybralo peněz, a to nejen u nás,“ řekl ředitel charity Oldřich Haičman.

Charita. Ilustrační foto.
Na pomoc po tornádu se už vybrala miliarda, čeká se nápor dobrovolníků

První peníze chce charita rozdělit co nejdříve. Organizace Člověk v tísni odeslala už na konci června po dohodě se starosty 25 milionů korun na účty jihomoravských obcí, které postihlo tornádo.

Vlak. Ilustrační foto.Vlak. Ilustrační foto.Zdroj: Deník/Michal Bílek

Na trať mezi Hodonínem a Břeclaví se vrátily osobní vlaky i rychlíky

Od středy 7. července se postupně obnovují další spoje do obcí postižených tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku. Informoval o tom koordinátor jihomoravského integrovaného systémů společnost Kordis.

Vlak. Ilustrační foto.
Na železniční trať mezi Břeclav a Hodonín vyrazí už i osobní vlak

Čtrnáct dní uplynulo od řádění tornáda na Břeclavsku a Hodonínsku. Infografika: Deník/Markéta EvjákováČtrnáct dní uplynulo od řádění tornáda na Břeclavsku a Hodonínsku. Infografika: Deník/Markéta EvjákováZdroj: Deník/Michal Hrabal

V pravidelných intervalech začaly jezdit rychlíky linky R13 i osobní vlaky S9 mezi Hodonínem a Břeclaví, které zastavují v Hruškách, Moravské Nové Vsi i Lužicích.

Obnovení se dočkala také autobusová linka 572 v celé trase Břeclav – Hodonín.