Díky bazénu a zajímavé skulptuře před vstupem ho určitě nikdo nepřehlédne. Podle hodnocení architektů patří český pavilon mezi pět nejzdařilejších na letošní světové výstavě. Český pavilon se snaží naplňovat moto letošního Expa – Potraviny pro planetu, energie pro život. Laboratoře ticha a života přibližují naši přírodu, umožní vám nahlédnout až na buněčnou strukturu. To vše doplňuje více než desítka uměleckých artefaktů.

Budiž světlo

Bílá krychle naší expozice uvnitř od 16. do 30. září hostí expozici Kraje Vysočina, která také určitě nezapadne. Je moderní a vizuálně zajímavá. Libí se ovšem především návštěvníkům, kteří mezi bílými skleněnými trubicemi nadšeně bloudí. A co je zajímavé, často zde přitom zaznívá čeština.

„Překvapilo mne, jak často zde slyším češtinu. A u některých návštěvníků, kteří nás neosloví, ani nepoznáme, že jsou to Češi. My všechny vítáme italsky Bongiorno a záleží na tom, zda nás osloví," říká Eva Lelingdonová, která se o expozici v Miláně stará se svými třemi kolegy z Kraje Vysočina. Podle hostesek celého českého pavilonu zde návštěvníky z Česka počítají denně přinejmenším na desítky.

Stačí vyjít po širokém schodišti do prvního patra našeho pavilonu, kde je vyhrazený prostor pro prezentace tuzemských subjektů. Ta vysočinská patří podle odborníků mezi nejlepší. Pod názvem Fiat lux / Budiž světlo zajímavě spojuje viditelné, tedy skleněné objekty, s virtuálním, tedy kódy, které zavedou návštěvníky s tablety nebo telefony na webové stránky věnované Vysočině. Zajímavé je sledovat reakce návštěvníku. Rozsvěcující se trubice je na první pohled zaujmou, ale jen část z nich přijde na to, na jakém principu se rozsvěcují. Mnozí se mezi světelnými trubicemi zastavují a pořizují si dnes tak oblíbené selfie.

„Sklo nejlépe prodá světlo," říká Petr Tlustoš z odboru regionálního rozvoje Kraje Vysočina. A dodává: „Není to klasický turistický veletrh. Vnímali jsme Expo jako přehlídku toho, co se lidstvu podařilo v technologií v posledních pěti letech. Jsme velice rádi, že se nám podařilo najít tvůrce a dodavatele expozice, kteří tuto ideu zhmotnili."

Sklo z Janštejna a Světlé nad Sázavou

Moderní ráz vysočinské prezentace podtrhuje i její interaktivita. „Je to jedna z mála expozic, kterou si ovládá návštěvník sám," vysvětluje Petr Tlustoš. Princip vysočinského světelného „bludiště" je přitom jednoduchý. Z horní části konstrukce je vysílán infračervený paprsek, který míří na podlahu, kde jsou umístěny značky. Když někdo z návštěvníků paprsek přeruší, rozsvítí se tři okolní trubice. Tím vzniká zajímavý vizuální vjem. Navíc si podobu expozice určuje sám návštěvník.

Prezentace Vysočiny ovšem není založená pouze na rozsvěcejících se trubicích. Své místo zde má samozřejmě také sklo vytvořené v našem kraji. Nakonec se zde prezentují tři tvůrci skla z Vysočiny. Na pravé straně expozice je pět broušených plastik z barevného olovnatého skla. Ty vytvořil Petr Hora.

„Petr Hora je světově uznávaný sklář. Je možná trochu smutné, že v zahraničí je známější než u nás. Už několik návštěvníků mělo o jeho sklo vážný zájem," popisuje Petr Tlustoš. Pro vážné zájemce zde mají autorovy katalogy i kontakt na něj. Na druhé straně je pak špičkové sklo užitkové. Jde o originální svítidla vyráběná pod značkou Brokis v Janštejně na Jihlavsku. Vedle nich jsou zde pak křišťálová svítidla značky Bomma, která vznikají ve Světlé nad Sázavou.

Ve čtvrtek a pátek navíc výstaviště v Miláně ožilo Dny Vysočiny. Představeny na nich byly regionální potraviny i biatlon, který je v poslední době mezinárodním synonymem pro Vysočinu. Do Milána zamířili také podnikatelé a krajští zastupitelé.

Ve středu 30. září musí expozice Vysočiny uvolnit místo prezentaci Lesů ČR. Neměl by to však být její definitivní konec. Počítá se s tím, že bude přenesena a instalována někde v kraji a tam dostanou možnost si ji prohlédnout i ti, kdo ji neměli příležitost vidět v Miláně.