Nic netušící muž podle ní odešel do pokoje, kde měl uložené své úspory. Zloděj, který jej sledoval, odešel z bytu pro údajné razítko, ponechal si otevřené dveře a v nestřeženém okamžiku ukradl ze skříně několik desítek tisíc korun.

Policistům však okradený muž poskytl popis zloděje. „Jedná se o zhruba třicetiletého muže bílé pleti, který je vysoký asi 160 centimetrů, má světlé krátce střižené vlasy a na tvářích strniště. Na sobě měl bílé triko bez potisků s krátkým rukávem a dlouhé kalhoty," uvedla Čírtková.

Obrana je možná

Podle policistů se lze zlodějům a podvodníkům účinně bránit. „Všichni osaměle žijící senioři musí dodržovat základní pravidlo, tedy nikoho cizího do bytu nebo do rodinného domku v žádném případě nepouštět. Při prvním podezření, že se chce dovnitř pod nějakou záminkou dostat cizí člověk, ihned bez obav informujte policii na lince tísňového volání 158," uvedla mluvčí.

Podle mluvčí je třeba mít na paměti, že zloději používají různé lsti, aby se dostali do blízkosti seniora. „Nejčastěji se jedná o různé legendy doručení údajného přeplatku za elektřinu, vodu nebo plyn, vyplacení nějaké výhry, sociálního příspěvku nebo jiné dávky. Žádné tyto přeplatky nikdy nepředávají zástupci energetických nebo plynárenských společností v hotovosti. Takže vždy jde o podvody ze strany lidí, kteří s těmito legendami vystupují," doplnila Čírtková.

Další podvodníci se mohou vydávat za prodejce a nabízet seniorům prodej různého druhu zboží za výhodné ceny, mohou se vydávat za zdravotníky, sociální pracovnice nebo různé řemeslníky a kontrolory vodoměrů nebo elektroměrů. Další podvodníci mohou seniory oslovit na ulici nebo po telefonu a vydávat se při tom za rodinné příslušníky a požadovat pro vymyšlené příbuzné peníze.

„Pachatelé ale začínají být bezohlední a neváhají použít násilí. V některých případech tak dochází i k tomu, že pachatelé využijí své fyzické převahy a seniora fyzicky napadnou," varuje mluvčí s tím, že by se o bezpečnost svých blízkých měli zasadit i příbuzní.

„Mohou jim pomoci například se zabezpečením. Vhodné jsou například kukátka na dveřích, případně kamery. Každá stopa a důkaz mohou být pro policejní vyšetřování a následné zadržení pachatelů velmi důležité. V případě jakéhokoli podezření nebo ohrožení volejte na linku tísňového volání 158," zdůraznila Čírtková.