Šperky, barevná zvířátka, kabelku, klobouk, svetr nebo ozdobné vánoční andělíčky. Tyto všechny předměty už zvládnou udělat účastnice víkendového kurzu vlnění v Chaloupkách u Kněžic. Zdejší ošetřovatelka ovcí Klára Křížová ukázala zhruba desítce žen, které se do kurzu přihlásily, co všechno jde udělat z ovčí vlny.

„Práce s vlnou není nijak náročná. Ženy si tu vyzkoušely předení na kolovratu, plstění za sucha i za mokra a na konci kurzu si odvezou výrobek, který si udělají samy," popsala činnost v kurzu zkušená farmářka.

Hned v úvodu kurzu se účastnice dozvěděly zajímavé informace o tom, jaké má vlna vůbec vlastnosti. „Pravá vlna hřeje, i když je mokrá. Takže i když ve svetru zmoknete, tak vám bude teplo," připojila zajímavost Křížová. Na vlnu se také prý tolik neváže špína, takže stačí, když se vypere jenom v mýdlové vodě. Prací prášek není potřeba.

Na Chaloupkách chovají asi osmdesát ovcí, takže o vlnu nouzi rozhodně nemají. Z jedné ovce zůstane po ostříhání zhruba tři kila ovčí vlny, kterou je třeba dále zpracovat, aby se z ní dalo vyrábět. „Z jedné ovce lze pořídit například dva pořádné svetry," vypočítala Křížová.

Po ostříhání je použitelná vlna většinou jenom ze hřbetní části, která se musí nejprve pořádně vyprat. Poté ji lze například nabarvit a dále se musí načesat kartáčem. „Z nadýchaného materiálu, který česáním vznikne, se dá příst nebo plstit. Z příze se pak dá uplést svetr a plstěním za mokra může po čtyřech hodinách vzniknout hezká kabelka nebo klobouk," vyjmenovala možnosti Křížová.

Motivace účastnic kurzu byly různé. „Pracuji tady na Chaloupkách s dětmi od mateřských až po střední školy, takže se chci hlavně něco dalšího přiučit," poznamenala Vendula Šimková.

„Ruční práce mě baví, sama se zabývám spoustou činností. Háčkuji, šiji, pletu a toto mě zaujalo, takže bych si jednou chtěla uplést svetr z vlny, kterou si dokážu sama vyrobit," připojila svůj postřeh další z účastnic, Zuzana Čechová od Jihlavy, která jezdí na kurzy do Chaloupek pravidelně.

Podle Kláry Křížové nejsou Chaloupky rukodělnými pracemi ještě tolik vyhlášené. „Většinou se přihlásí jenom zasvěcení, ale doufám, že se to změní," přeje si Křížová. Už brzy chtějí Chaloupky otevřít farmu v Zašovicích na Třebíčsku, kam budou moci jezdit rodiny s dětmi.