Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha to řekl na zasedání svazového výboru ve Větrném Jeníkově s odkazem na to, že cena mléčných výrobků v některých zemích EU se už začala zvyšovat. Mlékárny v Česku podle Pýchy letos v lednu vykupovaly mléko za šestou nejnižší cenu v EU.

„Určitě očekávám, že se zastaví pokles a nastoupí stagnace, případně malý růst cen mléka," řekl Pýcha. Mléko je pro tuzemské zemědělce komoditou zásadního významu, která jim pomáhá udržovat tržby i celoroční zaměstnanost. Výkupní ceny mléka začaly klesat ve druhé polovině minulého roku kvůli obavám z dopadu ruských sankcí na evropský trh. V červenci 2014 se průměrná výkupní cena litru mléka v Česku pohybovala kolem 9,50 koruny. Nyní se podle chovatelů krav dostává mírně pod 8,50 koruny. „To je na hraně rentability," dodal.

Dlouhodobě může podle Pýchy pomoci posilování odbytových organizací. „Fakt je ten, že neustále máme problémy s cenou. Dosahujeme nižší finální cenu než naši kolegové v západní Evropě," řekl. Farmářské ceny mléka podle něj zaostávají za průměrem v unii zhruba o desetinu. Lépe jsou placeni kupříkladu producenti ve Francii a v Rakousku. Společně prodávají čeští zemědělci 67 procent mléka, obchod je roztříštěn do 38 odbytových organizací. Podle Pýchy je potřeba společný prodej posílit. Na západě už vznikají i nadnárodní odbytové organizace.

V Česku loni nákup mléka stoupl o 1,3 procenta na 2 351 milionů litrů. Nejvíc mléka produkují chovatelé krav z Vysočiny. Obavy mezi nimi vyvolává to, že od dubna přestanou platit kvóty regulující množství vyrobeného mléka v zemích EU. Podle Pýchy se zrušení kvót asi hned neprojeví, protože země, které se na tuto změnu připravují, už výrobu mléka zvyšují, dokonce budou platit pokutu za překročení kvóty. „Takže ta produkce na trhu už je," konstatoval. Ceny mléka však zřejmě budou hodně kolísat.

Předpokladem k udržení mléčné výroby v Česku je i to, zda dokážou konkurovat dovozu tuzemské mlékárny. Podle Pýchy Evropská komise očekává do roku 2024 růst výroby mléka v zemích, které do chovu krav a zpracovatelských kapacit hodně investují, jako je Nizozemí, Německo, Polsko. Naopak ČR patří mezi státy, kde předpokládá snížení mléčné produkce.